25.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 21, 2024

Türk Dil Kurumu’nun 88. Yıl Dönümü

 

 Atatürk’ün talimatıyla 12 Temmuz 1932’de kurulan Türk Dil Kurumu 88. yaşını kutluyor.


    “Türk dilinin öz güzelliğini ve zenginliğini meydana çıkarmak, onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmek” gayesiyle kurulan Türk Dil Kurumu, 88 yıllık köklü birikimiyle millî servetimiz Türkçenin geliştirilip korunmasına yönelik hizmetlerini sürdürmektedir. Kuruluş ilke ve amaçlarından taviz vermeden Türk dili üzerindeki çalışmalarına titizlikle devam eden Türk Dil Kurumu, yürüttüğü bilimsel çalışmalar, geniş bir yelpazede sunduğu 1.300’den fazla kitap, okurlarıyla buluşan 3 süreli yayın ve zengin ihtisas kütüphanesiyle ülkemizin en köklü kültür kurumlarındandır. Son yıllarda sözlük çalışmalarının sanal ortama aktarılması hususunda da önemli adımlar atan Türk Dil Kurumu, 2020 yılının başında taşınabilir cihazlar için Türkçe Sözlük uygulamasını da hizmete sunmuştur.
    Kurumumuzun 88. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Türkçe için emek veren herkesi saygı ve minnetle anıyor, tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN, TDK’nın kendi web sitesinden bu sözleri ile günün anlam ve önemini bizlere duyurdu.

12 Temmuz 1932 Türk Dil Kurumu’nun Kuruluşu

 “Toplulukları millet yapan en etkili araç dildir. Dil ortak hissiyatın, düşüncenin ve yaşam tarzının geliştirilmesini sağlar. Toplumda huzur ve istikrarın sağlanması, insanların birbirlerini daha iyi anlaması, işbirliği ve yardımlaşmanın geliştirilmesi kullanılan dilin gücüne ve zenginliğine bağlıdır.

Bu zenginlik ve çeşitliliğin bozulmadan gelecek nesillere taşınması amacıyla 88 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Türk Dil Kurumu, Türkçenin eğitim, bilim, felsefe, siyaset ve sanat dili haline gelmesi için önemli çalışmalar yapmaktadır.

Hepimizin ortak değeri olan dilimizin zenginleştirilmesi, yabancı kelimelerden arındırılması, korunması ve yaygınlaştırılması için Türk Dil Kurumunun gösterdiği çabayı takdirle karşılıyoruz.

Bu düşüncelerle, Türk Dil Kurumunun 88. kuruluş yıl dönümünü kutluyor, tüm mensuplarına sevgi ve selamlarımızı iletiyorum.”

READ  Aşkın Tezatı

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Merve Alıcı
Merve Alıcı
Edebiyat ve Şiirsever Bir Sağlıkçı - Biraz da Astroloji'ye meraklı

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles