22 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 25, 2024

Tabiattaki Yeriyle İnsan

Bizler, kainattaki canlı türlerinden sadece biriyiz. Bir ormanda yaşamaya mecbur kalırsak şayet, karşımızdaki kaplan bizden güçlüdür. Bir yolda yürürken dalgınlıkla, üzerine bastığımız karıncalardan üstünüz. Rüzgarda savrulan bir yaprağın karşısında daha dayanıklıyız, bir şimşek çakarsa aynı ayda bir çınar ağacından daha çabuk yok oluruz. Tabiattaki dengelerimiz değişkenlik gösterir duruma göre. Peki bizler, karşı karşıya geldiğimizde bir insanla, kendimiz gibi biriyle yani; kafa tasının içinde düşünebilmesini sağlayan organı olan bir canlıyla, hiç düşündünüz mü bu dengeleri nasıl belirliyoruz?

Kişilik özelliklerimiz farklılık gösterse de, tüm bu doğanın olağan dengesindeki güç hemen devreye giriveriyor ilişkilerde. Kim kimi daha güçsüz bulursa, oradan yönetmeye, oradan sömürmeye, oradan tüketmeye başlıyor. Oysaki güçler dengesi farklıdır. Bir bakmışsın kendini güçlü hissettiğin yerden kırılmışsın. Ya da ne de olsa bana bağımlı dediğin kişiler tarafından unutulmanın şaşkınlığıyla sorgulamışsın kendini. Bir bakmışsın en ihtiyaç duyduğun anda işe yaramamış gül cemalin, bir bakmışsın o çok güvendiğin zekan çözmeye yetmemiş içinde kaldığın aldatmacayı.

Hal böyleyken ne güzellik, ne kariyer, ne zeka, ne de uyanıklık yetmemiş insanı en yükseğe çıkarmaya. Oturmuş düşünmüş insanoğlu? Nedir aslında ihtiyacımız olan, insanı insan yapan? Kimi çareyi zorbalıkta bulmuş. Kimi sivri diliyle çözer sanmış. ‘Turnayı gözünden vuranlar bizden değildir. Turnanın kalbinden dem vuranlar bu tarafa.’ dediği gibi Birhan Keskin’in, bizler cevabı vicdanda, merhamette, iyi niyette bulanlarla yol almışız. Yürüdüğümüz bu yolda ‘Kadına Şiddet Yok’. Bu yolda ‘Çocuk İstismarı Yok’. Bizim yolumuzda ‘Hayvan Hakları, İnsan Haklarından Farksız’. Bir gün mutlaka bitecek her birimizin hikayesi. Dünyayı, içindeki tüm canlılarla birlikte daha yaşanılır bir yer yapmak bizim görevimiz. Oturup bir düşünün bakalım, insanlık için, ekosistem için neler yaptınız? Yaptıysanız vazgeçmeden devam edin. Yapmadım diyorsanız, başlamak için neyi bekliyorsunuz?

READ  Jüpiter Balık Burcunda! Jüpiterin Balık Burcuna Etkileri 2022 Yılında Neler Olacak?

Unutmayın!
Dünyayı güzellik kurtaracak ve bir insanı sevmekle başlayacak her şey!

Pelin Pınar
Pelin Pınar
Görün bakın, dünyayı bir gün kesinlikle şiirler kurtaracak.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles