Savaşın Bedelini Çocuklar Öder: Annemin Yarası

Annemin Yarası, 2016 yapımı dramatik bir filmdir. Filmin yönetmeni Ozan Açıktan‘dır. Filmin çekimleri Türkiye başta olmak üzere Makedonya, Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Sırbistan’da gerçekleştirilmiştir.

Oyuncu Kadrosu:

  • Meryem Uzerli (Mariya)
  • Ozan Güven (Borislav)
  • Bora Akkaş (Salih)
  • Okan Yalabık (Mirsad)
  • Belçin Bilgin (Nerma)
  • Mehmet Ergen (İhsan)

Annemin Yarası Filminin Konusu Nedir?

Annemin Yarası filmi, yetimhanede büyümüş olan Salih’in ailesini aramasıyla başlıyor. Salih ailesini ararken annesi hakkındaki çok çarpıcı bir hikâyeyi daha öğreniyor. Bosna savaşının sonuçlarına kurban gittiğini anlıyor.

Bu savaş sırasında Salih’in annesi olan Nerma’ya bir asker tecavüz etmiştir. Salih bu tecavüzün sonunda dünyaya gelen bir çocuktur. Nerma bu tecavüz sonucunda büyük bir yıkım yaşamıştır. Kullandığı ilaçlar yüzünden de ne Salih diye bir çocuğu olduğunu ne de tecavüze uğradığını hatırlamaz. Ama doktorun verdiği ilaçları kesmesiyle beraber gerçekler Nerma’nın yüzüne bir tokat gibi çarpar.

Salih bu durumu öğrendiği zaman annesine tecavüz eden o askeri bulmak için yola çıkar. Önce askerin ismini öğrenir ve daha sonra tüm o isimdeki kişilerin yanına gider, o kişiyi bulur da. İzlediğimde o askerin bir zamanlar nasıl bu kadar cani olduğuna inanasım gelmemişti. Eminim ki sizler de izlediğinizde bana hak vereceksiniz.

Film, savaş sonrası travmaları anlatması bakımından insanın ister istemez içine dokunuyor. Ben kendi adıma bu filmi izlemeye başladığımda bu kadar etkileneceğimi düşünmemiştim, ama sonrasında gördüm ki filmi izlemekten çok yaşamış gibiydim.

“Mutlu bir geleceği,

mutsuz bir geçmişe

kurban etmeyecek tüm güzel çocuklara…”

 

21 yaşındayım. Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim görmekteyim. Edebiyata ve kitaplara gönül vermiş bir gencim. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir