Halk Ozanı Neşet Ertaş’tan Ah Yalan Dünya

Bu haftanın müziği büyük üstat Neşet Ertaş‘tan geliyor Ah Yalan Dünya…

Neşet Ertaş, (d. 1938, Çiçekdağı, Kırşehir, Türkiye – ö. 25 Eylül 2012, İzmir, Türkiye), Türk halk ozanı ve halk müziği şarkıcısı.

Neşet Ertaş, ilkokula gittiği yıllarda önce keman, sonra da bağlama çalmayı öğrendi. Babası Muharrem Ertaş ile birlikte yörenin düğünlerinde sazı ile türküler söylemeye başladı. Ertaş, etkilendiği tek kişinin babası Muharrem Ertaş olduğunu söyler. Bu durumu şu şekilde ifade eder; “Babamla ben aynı ruhun insanlarıyız.” Türkülerinde yoğunlukla aşk temasını ele almış.

Neşet Ertaş halk tarafından çok sevilen bir halk şairi, ama bizler en çok  halk ozanı Neşet Ertaş diye hitap ederiz. Kopuzla türkü söyleyen en eski Türk şairleri. Osmanlı döneminde halkı şairleri için kullanılırdı.

Ah, yalan dünyada, yalan dünyada

Yalandan yüzüme gülen dünyada

Eski olan her şey kulağa hoş geliyor. Maneviyatı, yüklediği anlam, duygu yoğunluğu her şeyi hissettirecek güzel türküleri var Neşet Ertaş’ın, kendisinin türküleriyle birlikte çok da güzel şiirleri bulunmakta insanın içine işlenen anlam yüklü…

Sen ağladın, canım, ben ise yandım

Dünyayı gönlümce olacak sandım

Boş yere aldandım, boşuna kandım

Rengi gözümde solan dünyada.

Ne güzel demiş Neşet Ertaş “Dünyayı gönlümce olacak sandım” oysa hepimiz de öyle sandık, öyle yaşadık. “Boş yere aldandım, boş yere kandık. Rengi gözümüzde solan dünyada.”

“İnsan gitmekten, dünya kalmaktan ibarettir..”

Ünlü saz ustası Neşet Ertaş, geride bıraktığı eserlerle, dilden dile dolaşan türküleriyle milyonların sevgilisi olarak aramızdan ayrılmıştı.

Mekanın cennet olsun büyük usta halk ozanı Neşet Ertaş; güzel bir insan geldi geçti bu dünyadan. ??

... Şair?️ Şiir onu yazana ait değil, Ona ihtiyacı olana aittir. ? Anlamanın ne olduğunu anladım. Meğer Gönül yolunu kaybetmiş, Hasreti ile yandığım her şiirde. Ey bizi bekleyip bekleyip hüzünlenen çağ.. Ben hâlâ şiir okuyanlardanım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir