20.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 18, 2024

Roma İmparatoru: Hadrian

Tam adı, Publius Aelius Hadrianus Buccellanus şeklindedir.

Roma’nın en güçlü imparatorlarından olan ve Edirne’ye ismini veren Hadrian MS. 76 yılında doğdu. Hadrian, selefi Trajan’ın ölüm döşeğinde onu evlat edinmesiyle MS. 117 yılında imparator oldu. Hükümdarlığı boyunca barış politikası uyguladı. Barışı korumak ve güvenlik için imparatorluğun çeşitli yerlerine hisarlar , karakollar yaptırdı. Bunlardan en ünlüsü İngiltere’deki Hadrian Duvarı. Sanata ve mimarlığa ilgiliydi. Tivoli’deki Hadrian Villası da bunun en güzel örneği.1.yy’da roma imparatorluğu’na hükümdarlık yapmıştır.

İmparator Hadrian sürekli dolaşan ve imparatorluğunu merkezden yönetmek yerine sorunları bizzat yerinde görüp çözmeyi tercih eden bir imparatoru olmayı seçmiştir.

Döneminde inşaa ettirdiği pantheon’un kubbesi 43.2 metre açıklığı geçmesiyle dönemine kadar geçilebilen en geniş açıklık olma özelliğine sahiptir. bu genişlikte bir açıklık ancak 19. yy’da betonarme ve çeliğin geliştirilmesiyle geçilebilmiştir.
Antinous ile tanıştıktan sonra Hadrian Anadolu’ya geçmiştir. Seyahatinin kalanında Antinous ona eşlik etmiştir ve 130 yılında 19 yaşında Nil Nehri’nde boğularak ölmüştür. Antinous’un, yaşlı olan Hadrian’ın ömrünü uzatmak için kendini nehre bıraktığı iddia edilir. Diğer bir rivayet ise öldürülmüş olmasıdır.
Antik Roma imparatoru Hadrian, eşcinsel sevgilisi Antinous’un ölümünden sonra onu tanrı ilan ederek heykellerini diktirdi, tapınaklar yaptırdı ve sikkelere bastırdı.

Entelektüel ve sanatsal alanların tümünde bilgisini göstermeyi seven hadrian, hepsinden öte sanatı himaye ederdi. felsefe, sanat, mimari ve birçok konuda bilgi sahibi olan ve sürekli öğrenme isteği duyan hadrian, en çok gezen imparator olarak da bilinir.

Efes’teki Hadrian Tapınağı da imparatoru onurlandırmak için yapılmış. Korinth düzenine göre inşa edilmiş. Hadrianus Tapınağı M.S. 4. yüzyılda kısmen yıkılmış olması nedeni ile yeniden inşa edilmiş ve o dönemin tarihlerini gösteren 4 adet kabartma eklenmiştir.

READ  Edebiyatın Bilinmeyen Yanları
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles