17.9 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 25, 2024

Rock Müziğin Koyu Sesi: Jim Morrison

Akıllara kazınan ünlü rock grubu The Doors’un lideri Jim Morrison tarihte bugün yani 3 Temmuz 1971’de hayatını kaybetti. Geçen onca yıla rağmen sanatçı, rock severler tarafından hâlâ unutulmadı.

Bir Rock Efsanesi Olarak Jim Morrison

Gerçek adı James Douglas Morrison olan ünlü rock sanatçısı Jim Morrison, 8 Aralık 1943’te Amerika’nın Florida eyaletinde dünyaya geldi.  William Blake ve Friedrich Nietzsche’ye olan hayranlığı ile bilinen Jim Morrison sürdürdüğü üniversite eğitimine kendi şiirlerini yazmak isteği ve yaşadığı uyuşturucu madde deneyimi ile ara verdi. 1965 yılında bir lokal blues grubunda keyboard çalan arkadaşı Ray Manzarek’ten etkilenen şarkıcı, Ray Manzarek ile bir grup kurmaya karar verdi ve ünlü The Doors grubunun diğer üyelerinin de katılımıyla grup resmen kurulmuş oldu. İlk zamanlarda çekingen tavırlara sahip olan Morrison, zamanla bu tabularını yıktı ve sahip olduğu yırtıcı tavırlarını ortaya koymaya başladı. Bununla beraber ünlü müzisyende gözlemlenen bir diğer şey ise; fazlasıyla hırçın ve taşkın tavırlara sahip olmasıydı çünkü bu tavırlar, grubun bazen âni polis baskınlarına maruz kalmasına sebep oluyordu. Sergilediği bu sert tavırlarındaki önemli etkenin Amerikan Deniz Kuvvetlerinde tuğgeneral olan babası olduğu rahatça belirtilebilir. Bununla beraber diğer şarkıcıların şarkılarında yer verdikleri olumlu ve güzel şeylerin aksine Morrison daha çok seks, şehvet, alkol, uyuşturucu gibi konulara yer verdi.

Grup, 1967 yılında çıkardıkları albüm ile büyük ses getirdi. 1969 yılında ise verdikleri bir konserde Morrison’un seyircileri müstehcen hareketlerle tahrik etmesi nedeni ile ünlü şarkıcı sahneden apar topar indirilip götürüldü. Süren davada sanatçının suçlu bulunması ve bunun yanında sergilediği önceki yırtıcı tavırları da grubun neredeyse dağılmasına sebep oldu. Tüm bunlara rağmen grup, 1970 yılında tekrardan toparlanıp iki yeni albüm çıkardı. Bitmek bilmeyen polis baskınları ünlü rock sanatçısının depresyona girmesine ve eşi ile beraber ülkeyi terk edip Paris’e yerleşmesine sebep oldu. Aslında bir nevi hayatının başlangıcına dönen Morrison, burada tekrardan şiirlerine devam etti ve ansızın geçirdiği kalp krizi ile 3 Temmuz 1971 yılında henüz 27 yaşında iken aramızdan ayrıldı.
Ruhu şad olsun…

READ  Amâk-ı Hayal
Şüheda Şalışlıoğlu
Şüheda Şalışlıoğlu
20 yaşındayım. Mersin Üniversitesi psikoloji bölümü öğrencisiyim. Kendimi bildim bileli yazma, karalama, çizme alanları ile çok ilgilendim, içli dışlı oldum. Ve bu hobilerimi -hele hele yazma- bu mecra ile birleştirip daha iyi ve daha güzel işlere imza atmak istiyorum. Daha çok okumak, okudukça yazmak ve yazdıklarımı paylaşmak sanırım beni en çok mutlu edecek şey olabilir :)

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles