26.4 C
İstanbul
Pazartesi, Temmuz 22, 2024

Resim Sevinci: Ressam Bob Ross’un Ölüm Yıl Dönümü

Tarihte bugün: Ünlü ressam Bob Ross, vefat etti.
“Şuraya da bir ağaç çizelim.” Çoğumuzun hafızasında bu cümlesiyle iz bırakan Ressam Bob Ross, 25 yıl önce yakalandığı lenf bezi kanseri nedeniyle 4 Temmuz 1995’de vefat etti.
Bob Ross, 29 Ekim 1942 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde dünyaya geldi. Gençlik yıllarını Orlando’da geçiren Bob, okulu yarıda bırakarak babasının marangozhanesinde işe başlar.

18 yaşında Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetlerine çavuş olarak katılan Bob Ross, resme dair ilk eğitimini askerde alır. Bir dönem Alaska’da görev yapan Ross’un doğa manzaralarına olan ilgisi oradan gelmektedir.

Askerden döndükten sonra çeşitli yerlerde resim öğretmenliği yapan Bob Ross’un hayatı 1982’de Walt ve Annette Kowalski çifti ile tanışmasıyla farklı bir yöne doğru evrilmeye başlar. Kowalski çifti Ross’a reklam ve televizyon programı tekliflerinde bulunur. Fakat programın yayınlandığı televizyon kanalı zor günler geçiriyordur. Bu duruma kayıtsız kalmayan Ross, kanaldan herhangi bir ücret almama kararı verir.

Fakat bu durum Ross’un ekonomik sorunlar yaşamasına neden oldu. Bunun üzerine kendi adını verdiği “Bob Ross” şirketini kuran ünlü sanatçı, bu şirket altında resim yapma kasetleri, resim yapma malzemeleri ve ve kitaplarını satmaya başladı.

Bob Ross, yarım saatte yaptığı resimler ile ekran başındakileri büyülemekteydi. Bunun sırrı ise Ross’un, Bill Alexander’ın ıslak üzerine ıslak tekniğini kullanmasaydı. Bu teknikte tuval ve boya ıslak olarak kullanılmaktadır.

Bob Ross’un resimlerinin yalnızca %1’inde insan bulunmaktadır. Resimlerinin %90’ında ise ağaç bulunmaktadır. Resimlerinin %97’si gündüz %3’ü ise gecedir.

bob ross

Bob Ross’un Amerika Birleşik Devletleri’nde yayımlanan programı TRT’de 1993 yılında “Resim Sevinci” adı ile yayımlanmaya başladı. 80’ler ve 90’lar kuşağında derin izler bırakan Bob Amca, birçoğumuza resim yapma sevgisini aşıladı.

READ  Türkiye'nin İlk Kedi Müzesi Eskişehir'de Açılıyor!

Aykut Özavinç
Aykut Özavinç
1997 yılında doğdum. Üniversite öğrencisiyim.

Related Articles

1 Yorum

  1. Çizmeye başlayışım her ne kadar öğretmenim sayesinde olduysa da senin de katkıların çoktur Bob Ross. Bendeki yerin hiç solmayacak. 🙂 Çocukluğumun en güzel anılarındansın müthiş adam.

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles