17.5 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 25, 2024

Merhaba Eylül ?

Sıcak yaz aylarının sonuncusu olan ağustos’u da geride bırakırken sarının tonlarının hakim olacağı duygusal ve hüzünlü bir mevsimin ilk ayı olan eylül ayına “Merhaba” diyoruz!

Eylül geldi hoş geldi… Eylül sonbaharın başlangıcı, serin havaların, güzelim yağmurların ayı… En romantik, en huzurlu, en duygusal, en dingin, en güzel aylardan biri de bu ay değil mi?

Bitişlerin ve yeni başlangıçların, geçişlerin, yenilenmenin ayıdır bana göre bu ay. Tatlı telâşların, hayallerin, vedaların ve merhabaların ayı..!

Eylül akşamı şarkısının ay bitmeden paylaşması gerekenler, en az bir tane yapraklar arasında sonbahar temalı bir fotoğraf olmadan olmazcılar, daha pastırma sıcakları gelecek deyip yazlıklarını çok ortadan kaldırmayacaklar, okul başlıyor isimli gerilim filminin fragmanlarını görecek miyizciler, güneyde hâlâ yaz olduğunu gözümüze sokan paylaşımları asla bitmeyen yazlıkçı tayfa, ne giyeceğine karar veremediğinden depresyona giren mini şortlu ve çizmeliler ekibi, küresel ısınma tanımlamasını günde en az bir kere cümle içinde kullanmasının zorunlu olduğu aile yemekleri, yaz aşklarının bitmesini bahane eden depresif kitlenin duygular şelalesi paylaşımları ve ‘Yazlıkları aslında şimdi alacaksın her şey çok ucuz.’ fırsatçıları…

Bu eylül ayında tatlı yaz rehavetinden uyanışımıza günaydın. Normale dönüşün hüznü ayrı bir keyiftir ya; telâşların, hayallerin ve yağmur kokusunun o enfes hazzıdır. Eylül umut ayıdır bir kere (!) Yeniye, değişime hazırlıktır. Yenilenmeden önce değişmek gerektir çünkü.

Eylül bizi değişime zorlar. Bir şeyler anlatmak, anlamlandırmak ister. Aslında hayata yeniden başlamanın, yeni başlangıçlar yapmanın tam zamanı!!! Ne yaza ne de güze ait yaşadığınızı hissedin kendinizi. O kendi başına buyrukluğnuzda kaybedilin, bulunun ve yaşayın. Artık yazın kavuruculuğu kalmamış, kışın soğukları da başlamamıştır. Size göre de “Eylül bir ay değil başlı başına mevsim(mi)dir.”

READ  Sevda Setri

Şu andan itibaren akışa teslim olarak yeniliğe ve değişime kapılarımızı açalım. Bu ay hevesle dolalım, bu heves içimizi öyle bir doldursun ki her şeyi başarabilecek gibi hissedelim kendimizi, içimizde tatlı bir telaş, hiç olmadığımız kadar umut dolu olalım.

Ne mi istiyorum?

Eylül gibi bir şey istiyorum ben.

Yakmasın… Üşütmesin…

Sarı sabrım, yeşil dileğim olsun.

Eylül gelsin.

Eylül ayı neden farklıdır?

Eylül ayı için birçok soru, birçok şiir vardır. Neden farklıdır peki eylül ayı sizce de?

Yaprak koleksiyonu yapanlar, battaniye altında film izleme ayını başlatanlar, Kadıköy’den binenin tadından yenmez vapur yolculukları, ıslanmaya razı olan ya da zamansız yağmurlar için şemsiyesini yanından ayırmayanlar, su birikintilerinin üzerinde zikzak çizerek atlayıp yürüyenler mesela, eylülde güneşle saklambaç oynayanlar, melankoli gazların trafiğinde eğlenmek için kasmayanlar, nereye gideceğini düşünmeyip kendini yollara vuranlar, en baba sonbahar şarkıları, ışığın, rüzgârın, bulutların ‘En Sarı Ayı’nda pencere önüne tüneyip kursağına kadar çekili çoraplarıyla asla içmediğimiz kahve kupamızı elimize alıp süpermarketten 3 liraya aldığımız kitabı da kadraja dahil edip fotoğraf çekilmezseniz eylül gelmiş saymıyoruz!

Yaprağına, yağmuruna, renklerine şiir gibi karışmak istediğimiz eylülde, her mevsim aynı iklimde gülümsemeniz dileğimle. ??

Merve Alıcı
Merve Alıcı
Edebiyat ve Şiirsever Bir Sağlıkçı - Biraz da Astroloji'ye meraklı

Related Articles

2 YORUMLAR

  1. İçimi eylül gibi ısıtan bir yazı olmuş. Yaprağa, yağmura, şiire doyasıya karışmak dileği ile…Hoşgeldin Eylül. Kalemine kuvvet.???

    • Bendeki eylüle pozitif pozitif bu yorumun ile renk kattığın için teşekkür ediyorummm.? Yenileştirici ve iyileştirici, fırsat dolu, heyecan verici, güpgüzel bir ay bizi bulsun… ?

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles