10.5 C
İstanbul
Cumartesi, Ocak 28, 2023

Kibar Hırsız

Uluslararası yapımlarının sayısını hızla artırmaya devam eden Netflix, izleyicilerine sunduğu Fransa yapımı orijinallerine bu hafta bir yenisini daha ekledi. Netflix’in Fransa yapımı yeni dizisi; Lupin.

Intouchables, Jurassic World, X-Men: Days of Future Past gibi filmlerle tanınan Omar Sy‘ın başrolünü üstlendiği dizi, intikam planını hayata geçirmek için Fransa edebiyatının en popüler karakterlerinden Arsène Lupin‘den ilham alan, Assane Diop adlı Fransız bir hırsıza odaklanıyor. İlk bölümünü The Transporter, The Incredible Hulk, Now You See Me gibi filmlerle tanınan Louis Leterrier‘in yönettiği dizide Assane Diop, yıllar önce yanlış bir şeyle suçlandıktan sonra hayatını kaybeden babası için adalet arıyor, bunu yaparken de Arsène Lupin’den ilham alıyor. Paris’i mesken tutan bir soygun hikâyesinin anlatıldığı dizide güzel bir hikâye işlenmiştir ve bundan dolayı çok sevilen Lupin, henüz yeni bir yapım olmasına rağmen Netflix’in Top 10 listesine girmeyi başarmıştır. Çıktığı andan itibaren fazlasıyla ses getiren bu yapım suç ve dram türündedir.

Lupin Dizisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Lupin her ne kadar doğrudan bir uyarlama olmasa da Maurice Leblanc’nin klasik Arsène Lupin romanlarından esinleniyor. “Centilmen hırsız” olarak bilinen Arsène Lupin, Fransız edebiyatının en meşhur karakterlerinden biridir. Hatta Fransız edebiyatının Sherlock Holmes’ü olarak nitelendiriliyor. 1905 yılında Maurice Leblanc tarafından yaratılan karakter, ilk olarak The Arrest of Arsène Lupin adlı kısa hikâyeyle okuyucuların karşısına çıktıktan sonra 17 romana ve 39 öyküye ve çok sayıda kısa hikâyeye konu olmuştur.

KONUSU

Lupin dizisi Paris‘te yapılan bir soygunun hikâyesini konu ediyor. Assane Diop‘un babasının üzerine hiç işlemediği bir suç kalmıştır. Bu işlenmemiş suçun yanı sıra babasını kaybeden Assane Diop’un hayatı alt üst olmuştur. Bu olaydan 25 yıl sonra Assane Diop babasının intikamını almaya karar verir. Bunun için kendisini Arsène Lupin olarak tanıtır ve bu ismi intikamını almak için ilham kaynağı olarak kullanmaya karar verir. Oldukça kaliteli bir senaryoya ve güzel hikâyeye sahip olan Lupin dizisi IMDb üzerinden 7,8’lik bir puan almıştır.

OYUNCULAR

Omar Sy – Assane Diop
Shirine Boutella – Lieutenant Sofia Belkacem
Ludivine Sagnier – Claire
Nicole Garcia – Anne Pellegrini
Clotilde Hesme – Juliette Pellegrini
Soufiane Guerrab – Youssef Guadire
Antoine Gouy – Benjamin Ferel
Hervé Pierre – Hubert Pellegrini
Fargass Assandé – Babakar Diop

Nihayetinde yöntemlerin önemi yoktur Sadece sonucun önemi vardır.

Önceki İçerikİç Beyanları – 2
Sonraki İçerikUmudunu Kaybetme

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles