Kendine Dair

Geldi zaman, bitti dünya. Bir rüyaydı işte, toz parçacıkları gibi kaplayan bu vücudu. Gerçek neydi? Ben miydim gözümle kapatan, o muydu benden kaçan? Rüzgarlı bir günde bir çift ayaktı bu yeryüzünde duran. Neydi önemi? Ve nedir bu kadar parlatan gözlerini? Baktığın o yıldızlar mı? Yoksa kendi ışığının parıldaması mı? Neydi önemi? Bilinmez ki. Söyle bana düştüğün o cümleni ve yorulduğun zaman dinlendiğin pencereni. Gün sonunda dinleyen bir yüz olacak her zaman, birkaç gülümseme ve şiir. Neydi önemi? Yirmi dört saat bir çembere, sonsuz bir döngü evrene. Kapatsana gözlerini. Sessiz bir geceye dönüşüyor, hayatın elleri. Dinledin mi güzel karanlığı, yıldız kokan gecede? Bir gözyaşı damlar, gökyüzünün penceresinden ruhuna doğru. Tüm ateşi söndürmek istercesine. Neydi önemi? Kapatsana gözlerini. Yirmi dört saat bir çembere ve bir hiç uğruna. Kapatsana gözlerini, neydi önemi? Yirmi dört saat bir çembere, yürü bak bir sahil boyu kendine. Neredesin? Ve hangi cümleden düşersin, iyi izle. Bir toprağa dönüşmek için fazla yürümüyor muyuz bu yerde?
Neydi önemi? Kapatsana gözlerini. Bir kum saati gibi dağılıyor, dökülüyor yeryüzüne. Siyah oluyor parmak uçları mürekkep için yaşarken. Sessiz bir gecenin koynuna saklanıyor. Dağılıyor, dökülüyor yeryüzüne. Neydi önemi? Yirmi dört saat bir çembere ve bir hiç uğruna. Kapatsana gözlerini. Biliyor, bir denizde boğulacağını ve yine yürüyor o denize doğru. Deniz de kumla buluşmak için tekrar tekrar dönüyor sahile. Bir gece yarısı yıldızlarına doğru. Soruyor cevabın olmadığını bile bile.

Neydi önemi? Yirmi dört saat bir çembere ve bir hiç uğruna.

Nefes alıyor bir ruh, ilk nefesini dünyaya verirken. Neydi önemi? Geliyor dünya. İlk hediyesini ağlayarak veriyor bir bebeğe. Yürü şimdi. Geçecek tüm dağları hayatın. Uzanacaksın bir göğe doğru, yakalamak isteyeceksin. Neydi önemi? Çok sakin, esiyor tüm yapraklar ölüme doğru. Bir melodi kaplıyor her yeri, gözü kapalı bir şair… Bekliyor bir şeyleri, kendinin bile inanmadığı. Dağılıyor, dökülüyor yeryüzüne. Nasıl böyle gülümsüyor o şehirde? Biliyor bir ateşi tutamayacağını. Geçiyor bir dalga, başka bir dalgayı çekmek için. Biliyor ancak ölümle duracağını dalgaların. Öyleyse çırpınmak niye? Yüzmeyi ister dalgalar arasında, kanadı kırık bir şair. Neyi farklı görür bir şair derler, göster onlara hangi noktada boğulduğunu. Neydi önemi? Yirmi dört saat bir denizde ve bir hiç uğruna… Nefes al, durmayacak bu şiirin durakları. Bir ruhu anlatmaya devam edecek satırlarında. Gözlerin ardına saklanacak, bir ruha dokunacak.

Neydi önemi?
Yirmi dört saat bir çembere ve bir hiç uğruna.

2 COMMENTS

 1. Neydi önemi?
  “Bekliyor bir şeyleri, kendinin bile inanmadığı.”
  O anda neyseki yirmi dört saatin,
  kalbin kül saatine denk gelmedi.
  Beni bu yazınla tekrar etki altına aldın Melisa. 💖

  Ve
  Neydi önemi?

LEAVE A REPLY

Bir yorum girin
Adınız

Exit mobile version