Kendime Notlar-1

En sevdiğim şiirin geçen aylarda farkına vardım: ‘Sevgilerde’.
Anladım ki bazı şeyler senelerce sizin gözünüzün önünde durabilir, onun kıymetini anlamak için ‘bir an’ gerekir.

Farklılıklara saygı duyan ve kendine göre olmayandan da bir şey öğrenen insanlara ihtiyacımız var. Onlara sarılmak ve varlıklarına buradan teşekkür etmek istiyorum.

Öğrenmek hem de bitmek tükenmez bir merakla, öyle geliyor ki insanın yıllarını adaması için nefis bir yol olmalı.

Bir işi yapmayı ne kadar istersem öğrenme hızımın aynı oranda arttığını böylece bu işi hem tutkulu hem de ciddi bir şekilde yapabildiğimi gördüm. Tutku, ciddiyetin sentezi tatminkarlığı ve birçok değeri beraberinde getiriyor.

Duyduktan sonra etkisinde kalıp alıntı defterime not etmiştim. Başarılı ya da başarısız olduğum fark etmez yaptığım her uğraştan sonra kendime sormam gereken iki soru var:
1- Elinden gelenin en iyisini yapmaya gayret ettin mi?
2- Elinden gelenin en iyisini yaparken şevkli miydin?

~Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu

Büyüğünden küçüğüne güven duyduğum her neyse beni yarı yolda bırakabileceğini gördüm. Bir kalem, siz onu masadan almadığınız sürece orada kalır fakat bir kişi -vasfı ne olursa olsun- size aynı kesinliği veremez. Az çoğun aksine dinlendirici, keyifli, verimlidir.

Büyük hedefleri, içindeki basit imgeler mümkünata yaklaştırıyor. Bu da sizi ‘zor’ yerine ‘keyifli’, ‘yapamam’ değil ‘yaptım’a götürüyor.

Her tarafım insanlarla dolu, onlar da benlikleriyle, düşünceleriyle. Ancak herkes parmak izi gibi özgün olmuyor. Esinlenmek ile kopyalamak farklı şeyler. Bunun karşı taraftaki çıktıları yeniliği al ve kendine göre benimse, yeniliği al ve bende olduğu gibi benimse. Doğru kişiden doğru şeyi esinlenmek, sanıyorum kısaca böyle.

Kişi hangi unvana sahip olursa olsun bir insana makamına göre muamele ediyorsa geriye kendinden hiç bırakır.

Bir cümlede müthiş alana yayılan ve cesaret kapsayan alıntılarımdan bir diğeri ve oldukça önemlisi:
‘Konfor çürütür, kaos büyütür.’
~Prof. Dr. Sinan Canan
Bu, hangi büyük görünen işin ardındaki öğretiye odak sağladı, beni kaç alana yönlendirdi? Anlatmak için dört kelime, başlamak için bir adım yeter.

Öğrenmeye çalıştığım konulardan biri; kimsenin seni desteklemesine, alkışlamasına gerek yok. Sen kendinden eminsen gerisi önemli değil.

Şekillenmemiş düşüncelerim, çıkmaz sokaklarım var. Her gittiğim yolda keşfetme isteği benimleyse buraya yazacak birkaç şeyim de olacak.

'Ya okunmaya değer bir şey yaz ya da yazılmaya değer bir şey yap.' İkinci yolu bilemem fakat ilki için buradayım. 18 yaşındayım. Tıp fakültesinde okuyorum. Sanat, bilim, spor ilgimi çeken alanlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir