12.5 C
İstanbul
Pazar, Nisan 14, 2024

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışanlara Kolaylık Geliyor

Corona virüsün tekrar artış göstermemesi için nasıl bir önlem alınmalı?

İkinci dalga nasıl önlenebilir?

Normal hayata geçiş itibari ile özellikle çalışma hayatında, çalıştırılma yöntemlerine dikkat edilmediği ve gereken özenin gösterilmediği gözlemlendi.

Kamu kurum ve kuruluşlarında ağırlıklı görünen tedbirsizliğe ise çözüm getirilmesi istendi. Buna yönelik ise çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinin uygulanabileceği belirtildi.

İkinci dalganın gelmemesi ve olan vakaların artmasıönlemek amaçlı Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın resmi olarak imzaladığı bir genelde yayımlandı. Genelgede belirtilenler ise kamu kuruşlarında olan bütün çalışanları kapsamakta.

Genelge Neler İçeriyor?

Genelgede yazılanlar ise şöyle;

Corona virüsün ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi ile beraber, bu salgınla mücadeleyi güçlendirmek ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zafiyete uğratmama ve kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde.

* Çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilir.

* Buna dair usul ve esaslar Cumhurbaşkanlığı, bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruşları için üst yönetici; bakanlıklar, bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşları için bakan; taşra teşkilatları (bakanlıklarca belirlenmemiş ise) ile mahalli idareler, bağlı kuruluşları ile mahalli idare birlikleri için ilgisine göre vali veya belediye başkanı; diğer kamu kurum ve kuruluşları için üst yönetici tarafından belirlenir. Bu yetki devredilebilir.

* Bu kapsamda dönüşümlü oldukları tekdirde işe gelmeyen veya gelemeyen çalışanlar izinli sayılacaktır.

* Bu genelge kapsamında esnek çalışma yöntemlerinden faydalanan çalışanlar ile idari izinli sayılmaları ile, bu sürede istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılırlar.

READ  '12 Punto TRT Senaryo Günleri' Başladı

*Uzaktan veya dönüşümlü çalışanların ve görev yerinde çalışanların yürüttüğü hizmet ve aldığı sorumluluk eşittir.

*İdari izinliler, uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar amirlerinin izni dışında görev yerlerinden ayrılamazlar ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağrıldıkları an itibari ile görevlerine dönmek zorundadır.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles