17.3 C
İstanbul
Salı, Ekim 3, 2023

İstenmeyen Mesajlardan Nasıl Kurtulabilirim?: İleti Yönetim Sistemi

Hepimizin çok sık karşılaştığı bir durumdur istenmeyen mesajlar, e-postalar, sesli aramalar… Bu şekilde sürekli rahatsız edilmişizdir elbette. Ama artık tüm bunlardan kurtulmanın bir yolu var: İleti Yönetim Sistemi.

İleti Yönetim Sistemi Nedir?

İleti Yönetim Sistemi, vatandaşların istenmeyen SMS, e-posta ve aramalar gibi sürekli maruz kaldığı bu rahatsızlıkların ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. Bu sistem sayesinde artık ticari elektronik ileti izinlerinizi kolayca yönetebilir ve ileti almak istemediğiniz durumlarda bunu kolayca reddedebilirsiniz. Bu konuda şu şekilde de bir resmi açıklama yapıldığını biliyoruz:

Yeni dönemle birlikte sistem üzerinde onayı bulunmayan vatandaşlara ticari elektronik ileti gönderilemeyecek. Ticari elektronik ileti gönderimi yapan tüm firmalar kaydolacağı ve sahip olduğu onayları sürekli güncel tutacağı bu sistemle vatandaşlar ticari ileti izinlerine tek noktadan ve kolaylıkla erişebilecek. Mesaj almak istemediklerini kapatırken diğer taraftan dilerse kampanyalarından haberdar olması istediği markalara da onay verebilecek.

İleti Yönetim Sistemine Nasıl Başvuru Yapabilirim?

İleti Yönetim sistemine iki şekilde başvuru yapabilirsiniz: 1. Manuel başvuru, 2. Online başvuru. Manuel başvuruda; MERSİS (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) numarası, ticari elektronik ileti gönderimi yaptığı markaların tescil belgeleri, elektronik imzalı İleti Yönetim Sistemi Temel Hizmetler Kullanım Taahhütnamesi, imza yetkilisi olan kişinin T.C. kimlik numarası, cep telefonu numarası, kurumsal e-posta adresi gibi belgeler gereklidir. Online başvuruda ise; tarayıcı üzerinden http://www.iys.org.tr adresine girip “Hemen Başvur” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Başvurunun yapılabilmesi için kurumsal e-posta adresine de sahip olunması gerekmektedir. Karşınıza çıkan formları doldurup başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Vatandaş Olarak Ticari Elektronik Onaylarımı Nasıl Görüntüleyebilir ve Düzenleyebilirim?

Sistem vatandaşların kullanımına 7 Ocak 2021 tarihi itibariyle açılmış bulunmaktadır. Vatandaş olarak ticari elektronik onayları görüntüleme ve düzenlemeyi iki farklı adresten yapabilirsiniz. Birincisi İleti Yönetim Sistemi’nin internet adresi üzerinden. (Bu linke tıklayarak sayfaya ulaşabilirsiniz: https://lnkd.in/dZ74n96). İkincisi ise e-Devlet kapısı üzerinden (Bu linke tıklayarak sayfaya ulaşabilirsiniz: https://lnkd.in/d4frPXq).

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Hacer Atik
Hacer Atik
22 yaşındayım. Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim görmekteyim. Edebiyata ve kitaplara gönül vermiş bir gencim. :)

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles