17.9 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 25, 2024

III. Dünya Savaşı’nın Çıkmasını Önleyen Soyvet Subay “Stanislav Yevgrafovich Petrov”

Eğitim yeri: Kiev Askeri Havacılık Mühendislik Akademisi

Görev yeri: Rusya Stratejik Roket Kuvvetleri’nde Yarbay

II. Dünya Savaş’ından sonra, dünya komünist ve kapitalist olmak üzere iki kutba ayrılmıştı.

Her iki ülke de karşı tarafın ani bir nükleer saldırı başlatmasından korktuğu için sürekli diken üstündeydi, bu yüzden uydular, radarlar ve casus uçaklarıyla sürekli birbirlerini gözlemliyorlardı.
Kendilerine bir saldırı başlatıldığını anladıkları an bir kaç dakika içinde karşı saldırı başlatmak için acil durum prosedürleri oluşturmuşlardı.

Abd ve Sovyetler arasındaki gerilim zaman zaman tırmanıyordu, bu gerilim Soyvet jetlerinin 1983’te yanlışlıkla Soyvet hava sahasına giren ve çok sayıda Amerikan vatandaşının taşıyan bir yolcu uçağını düşürmesiyle gene artmıştı. Uçak düşürme olayından yaklaşık 20 gün sonra 25 eylül 1983 gecesinde, Soyvetlerin erken uyarı sisteminin bulunduğu komuta odasında o gün izinli olan ancak görevli subay hastalandığı için onun yerine görev yalan yarbay Stanislav Petrov için her şey olağan görünüyordu.

Ancak birden hayatında hiç duymak istemediği alarm çalmaya başladı, Petrov ekranına baktı ve Abd’den ateşlenen nükleer bir füzenin Sovyetler’e doğru gelmekte olduğunu gördü.
Bu durumda Petrov’un görevli subay olarak yapması gereken derhal üstlerine haber verip karşı saldırı başlatmak olucaktı. Ama o hiç bir şey yapmıyordu, alarmın yanlış olabileceğini düşündü çünkü gelmekte olan sadece bir tane füze vardı. Eğer Abd nükleer bir saldırı başlatacak olsaydı yüzlerce nükleer füze ile saldırır diye düşünüyordu.
 
Ama kısa bir süre sonra 4 alarm daha duydu artık ekranda 1 değil tam 5 tane füze  görünüyordu. Petrov yine emin olamadı. Karşı saldırıyı başlatmak yerine, oturup beklemeye karar verdi. Komuta üssünü aradı ve belkide nükleer savaşı engelleyen şu cümleyi kurdu “Radar sistemi arıza yaptı, Füze uyarıları dikkate alınmamalı” Eğer yanılıyorsa ülkesi nükleer bir saldırı altında kalacak ve karşılık vermek için çok geç olucaktı.

READ  Değişen Dünya, Değişen İnsan

Petrov’a 15 yıl gibi gelen 15 dakika da geçmişti ve hiç bir şey olmamıştı. Petrov haklı çıkmıştı. Uyarı sistemleri hiç bir füze olmadığı halde hata vermişti ama o sezgilerine güvenip kendini haklı çıkartmıştı. Ve 3. Dünya savaşının çıkmasına engel olmuştu.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İbrahim Halil Elüstü
İbrahim Halil Elüstü
Merhaba, Ben Ibrahim Halil Elüstü, Gazıantep Üniversitesi, Kimya Teknolojisi alanında okuyorum. 22 yaşındayım ve İngilizce biliyorum, orta derecede. Fransızcam hala gelişme aşamasında, ayriyeten Rusçaya odaklanmış durumdayım. Fizik ve Kimya bilimine büyük bir ilgim var. Uçaklara bayılıyorum, icadından bu yana tüm geliştirmeler dahil. Yakın harp, modern harp, astronomi, savaş stratejileri, tarih gibi araştırma zevklerim de vardır.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles