16.9 C
İstanbul
Salı, Mayıs 28, 2024

Ana Muharebe Tankı “Altay”

SSM(Savunma Sanayi Müşteşarlığı), Türk savunmasının teknik yeteneklerini geliştirmek ve ulusal savunmaya yurtiçi katkısını artırmak için Ulusal Tank projesine başladı.

Bu sayede Almanya’dan temin ettiğimiz “Leopard 2A4” ana muharebe tanklarına ihtiyacımız olmayacak ve olası diplomatik krizler içeren operasyonlar da ambargo konulamayacak.

Yazıya geçmeden önce Altay’ın teknik özelliklerinden bahsedelim;

GELİŞTİRİCİLER
Otokar, Hyundai Rotem

MÜRETTEBAT
Dört (komutan, nişancı, yükleyici, sürücü)

AĞIRLIK
60t

AZAMİ HIZ
70 km / saat

SUBMERGENCE
4.1m

YANGIN KONTROL SİSTEMİ
Volker-III FCS

MOTORLAR
1500hp (I ve II toplu iş, MTU)

1800hp (III ve IV parti, yerli olarak geliştirildi)

ANA SİLAHLANDIRMA

MKEK 120mm 55 kalibre pürüzsüz delikli tabanca

İKİNCİL SİLAHLAR
1x Aselsan STAMP / II stabilize taret kontrolü 12.7mm ağır makineli tüfek

ZIRH
Modüler reaktif kompozit zırh

Tank, Türk Kurtuluş Savaşı sırasında 5. Süvari Kolordu’na komuta eden Ordu General Fahrettin Altay’ın adını aldı. Altay tankının geliştirilmesi üç aşamada tamamlanacak.

Türkiye’nin savunma sanayi tedarik karar alma organı Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSIK), Mart 2007’de yüklenici Otokar’ı bir yarışma yoluyla seçti.

500 milyon dolarlık sözleşme, Altay’ın tasarım, geliştirme ve entegrasyonunun yanı sıra prototipler ve testlerle tankın niteliğini de içeriyor.

Altay projesi üzerinde çalışmalar Ağustos 2008’de Otokar fabrikasında başladı ve 2016 yılında tamamlandı. Otokar test için dört prototip geliştirdi. Altay, Güney Koreli K2 MBT için Hyundai Rotem tarafından geliştirilen teknoloji sistemlerini kullanıyor. Prototiplerin başarılı bir şekilde test edilmesi 2017’nin başlarında sona erdi. Türkiye’nin tasarım ve fikri mülkiyet hakları var.

Tankın geleneksel bir düzeni vardır. Güç paketi arkaya, sürücü önde önden ve ortada bir savaş bölmesine yerleştirilmiştir. Yükleyici taretin sol tarafında, komutan taretin sağ tarafında oturuyor. Nişancı komutanla aynı tarafta ama daha ileri ve daha alçak bir pozisyonda oturuyor.

READ  Tabletlerin İçine Hapsedilmiş Çocuklar

Tankın ön tarafında özel modüler reaktif kompozit zırh koruması vardır. Tank kimyasal, biyolojik ve radyolojik (CBR) saldırılara dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Hem nişancı hem de komutan, avcı-katil kabiliyetine sahip bir lazer telemetre ile birlikte stabilize edilmiş gündüz / termal manzaralarla donatılmıştır.

İbrahim Halil Elüstü
İbrahim Halil Elüstü
Merhaba, Ben Ibrahim Halil Elüstü, Gazıantep Üniversitesi, Kimya Teknolojisi alanında okuyorum. 22 yaşındayım ve İngilizce biliyorum, orta derecede. Fransızcam hala gelişme aşamasında, ayriyeten Rusçaya odaklanmış durumdayım. Fizik ve Kimya bilimine büyük bir ilgim var. Uçaklara bayılıyorum, icadından bu yana tüm geliştirmeler dahil. Yakın harp, modern harp, astronomi, savaş stratejileri, tarih gibi araştırma zevklerim de vardır.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles