Dizi Önerisi: Babylon Berlin

Popüler kültüre meze olmamış nadide bir eser

Babylon Berlin, I. Dünya Savaşında asker olarak görev yapmış ve hala savaşın verdiği psikolojik sarsıntıyı üstünden atamamış dedektif Gereon Rath’ın hikayesini anlatan Alman yapımı polisiye bir dizi. 

Yönetmenliğini Tom Tykwer, Achim von Borries ve Henk Handloegten’in  üstlendiği ve başrollerini Volker Bruch ve Liv Lisa Fries’in paylaştığı Babylon Berlin’in ilk iki sezonun senaryosu Volker Kutscher’in 2008’de yazdığı Islak Balık: Gereon Rath’ın İlk Vakası adlı polisiye romanından uyarlandı. ( Vikipedi) 

Babylon Berlin polisiye bir dizi olmasının ötesinde I.Dünya Savaşı sonrası Almanya’nın kültürel, toplumsal ve siyasal atmosferi hakkında izleyiciye oldukça geniş bir alan sunar. Dizide dönemin Almanya’sında Komünist Parti üyelerinin ve Troçki yanlısı grupların örgütlenme biçimine dikkat çeker ve II.Dünya Savaşının zeminini oluşturan toplumsal, siyasal olaylar da ustalıkla izleyiciye sunulur. Ayrıca dönemin kültür- sanat faaliyetleri de dizinin üstünde durduğu konulardan biridir. 

2017 yapımı olan ve üç sezon süren dizi, popüler kültüre meze olmamış nadir eserlerden biri. Babylon Berlin; tarih severler, özellikle Almanya tarihine ilgi duyan izleyiciler için başyapıt niteliğinde bir dizi.

Merhaba. 21 yaşındayım. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir