13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 18, 2024

“Garbis Zakaryan” Görücüye Çıkıyor

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın da katkılarıyla Luys Media tarafından yapılan belgesel film “Altın Kalpli Eldiven Garbis Zakaryan”ın galası bu akşam saat 19.00’da Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu

Yönetmenliğini Harutyun Arto Davulciyan‘ın üstlendiği belgesel filmin galası için ilk olarak 7 Şubat 2023 tarihi düşünülmüştü ancak 6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketi nedeniyle bu gala da gerçekleşememişti.

Adından da anlaşılacağı üzere ilk milli boksörümüz ve Ortadoğu boks şampiyonu efsane Garbis Zakaryan’ın hayatını konu alan belgesel, izleyicisine onu daha yakından tanıma imkânı sunacak. Cumhurbaşkanlığı iletişim başkanlığı tarafından belgesel için hazırlanan davette şu ifadeler kullanılmıştı:

“Altın Kalpli Eldiven  Garbis Zakaryan” belgesel filmde; onu, kendi sesini ve ona yakın insanların hakkındaki düşüncelerini bulacaksınız.”

Hikayesini herkese duyurmak istiyoruz

Belgesel için Luys Media’nın yıllardır süregelen çalışmaları olduğu biliniyordu. Luys Media adına belgeselin yapımcılığını yürüten Harutyun Kuran, Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte bu belgeselin uluslararası bir iş olması hedefiyle yola çıktıklarını ve büyük bir yaşam mücadelesinin ardından spor kariyerinde de büyük mücadeleler vererek önemli başarılara imza atan Zakaryan’ın hikayesini herkese duyurmak istediklerini söylemişti.

Garbis Zakaryan kimdir?

Garbis Zakaryan Omuzlarda

Demir yumruk lakaplı Ermeni asıllı Türk Boksör Garbis Zakaryan 2 Haziran 1930’da İstanbul’da dünyaya geldi. İlk kez 16 yaşında ringe çıkan Zakaryan, 1950 yılındaysa amatörde üç yıl ard arda yaşadığı şampiyonlukların ardından ilk profesyonel maçına çıktı. Kariyerinin devamında ilk milli boksörümüz olma unvanını alan Zakaryan 1964’te Ortadoğu Boks Şampiyonluğu yaşayarak ülkemizi gururlandırdı. Bu şampiyonluktan sadece iki yıl sonra boks kariyerini sonlandıran Zakaryan, 25 Ocak 2020 tarihindeyse hayata gözlerini yumdu.

Garbis Zakaryan Kupalarının Önünde

Gala gecesinde sergi de yapılacak!

Garbis Zakaryan belgeseli için yapılacak gala gecesinde Zakaryan’nın anısına sergi gösterimi de yapılacak. Sergide Zakaryan’ın fotoğrafları, sahip olduğu kupalar, madalyalar, maçlarda kullandığı malzemeler gibi manevi değeri yüksek, üzerinde onun hatıralarından izler barındıran eşyaları gösterime sunulacak.

 

READ  Neden Spor Yapmalıyım?

 

Garbİs Zakaryan belgeselinin teaserını izlemek için tıklayınız.

Benzer İçerikler!

Garbis Zakaryan’ın Hayatı Belgesel Oluyor

24Okur farkıyla sinemaya dair başka içerikler için tıklayınız.

Türk Edebiyatında İlk Psikolojik Roman Denemesi: EYLÜL – Mehmet Rauf

Başarılı Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır, Neler Olmalıdır?

 

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles