16 C
İstanbul
Perşembe, Nisan 18, 2024

Duygu Şairi: Metin Altıok

Pencerenin kıyısına oturmuşum, düşünüyorum. Bu şehir artık bana ne kadar tanıdık, ne kadar alışmışım her sokağına. Dikkatimi çeken şeyler yok artık, bir yolculuk gerek bana.
O zaman şiir okumalı, Metin Altıok şiirlerini…
Ve başını sürekli çarpacağını bile bile otobüsün camına yaslayarak, sanki Metin Altıok çiziyor gibi dışarıyı seyretmeli.

Metin Altıok, 14 Mart 1941 Bergama doğumlu, ressam, şair ve Felsefe öğretmenidir.
Çocukluğunu ve ilk gençliğini İzmir Karşıyaka’da geçirmiştir. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesinde Felsefe bölümünde okumuştur. Eğitim hayatından sonra öğretmenlik yapmıştır. Metin Altıok, Türkiye İşçi Parti üyesidir. Bir süre de Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsünde görev yapmıştır.
Metin Altıok resim yapmakla başlayan sanat hayatına, 30’lu yaşlarından sonra şiir yazıp yayınlayarak devam eder. Çağının en romantik şairlerindendir. Şiirlerinde yalın bir dil kullanmasına karşılık, çokça benzetme ve anlaşılması kolay imgeler kullanırdı.
1967 yılında ilk resim sergisini Ankara Fransız Kültür Merkezinde, Orhan Taylan’la birlikte açar. İlk şiirleri ise 1970’lerde yayınlanır. 1976 yılında Gezgin isimli şiir kitabı yayınlanır ve Behçet Necatigil’in deyimiyle “ilk kitabıyla şair olur”.

Metin Altıok için şiir;

“.. bir duygu ve düşünce sanatıdır. Ama duygu şiirde hiç kuşkusuz düşünceden daha önemli bir yer tutar. Her şiirin içeriği dışa vurulmuş bir duygu ya da duygularla belirlenmiştir.”

Ah kavaklar, kavaklar…

Acı düştü peşime ardımdan ıslık çalar.

Kavaklar

İki evlilik yapan Metin Altıok’un Zeynep Altıok Akatlı isimli bir kızı vardır.
Yazarlar ve sanatçılardan oluşan, Aziz Nesin, Hasret Gültekin, Asık Bezirci gibi isimlerin de bulunduğu 51 kişilik grupla birlikte Pir Sultan Abdal Şenlikleri için Sivas’a gider. Türkiye Cumhuriyeti Tarihinin en kara günlerinden 2 Temmuz 1993’te, bir grup insanın Madımak otelini ateşe vermesi sebebiyle ağır yaralanır. Madımak otelinden sağ çıkan tek kişidir. 9 Temmuz 1993’te Ankara’da vefat eder.

READ  Bizden Büyük Tanrısı Yok Yalnızlığın

Ben birini sevdiğim zaman
Göğünü durmadan genişletir.
Ama herkes rahattır kozasının içinde,
O sevgi artık kimsesizdir.

Ölsem ayıptır, sussam tehlikeli
Çok sevmeli öyleyse, çok söylemeli.

Yerleşik Yabancı

Ölümünün üzerinden 27 yıl geçmiş sen ise hala şiirlerinle duygularımızı ilmek ilmek örmektesin. Duygu şairi, seni şiirlerinle anıyor, Allah’tan rahmet diliyoruz.

Metin Altıok Eserleri

ŞİİR:

Gezgin (1976)

Yerleşik Yabancı (1978)

Kendinin Avcısı (1979)

Küçük Tragedyalar (1982)

İpek ve Kılabtan (1987)

Gerçeğin Öte Yakası (1980)

Dörtlükler ve Desenler (1990) Süveyda (1991)

Alaturka Şiirler (1992)

Yel ve Gül (1993)

Hesapişi Şiirler (1993)

Şiirin İlk Atlası (Şair ve Şiir üzerine denemeler, 1992)

Bir Acıya Kiracı (Bütün şiirleri, 1998)

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles