Deniz Salyası (Musilaj)

Musilaj

Hemen hemen 1 aydır gündemimizde olan ve güzelim denizlerimizde meydana gelen Musilaj, bir diğer adıyla deniz salyası maviliklerimizi kendi rengine boyadı. Çoğunlukla Marmara Denizi’nde ve diğer denizlerimizde de görülen bu doğa olayından başta turizm sektörü olmak üzere diğer sektörleride etkiledi. Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorunu sıradan bir deniz kirlenmesi değil. Denizi, deniz canlılarını ve ekosistemi tehdit eden biyolojik bir değişim. Uzmanlarımız en büyük sebepleri arasında sanayi ve evsel atıkların denizlere atılmasından kaynaklandığını söylüyor.

MAVİ TONDA BİR DENİZ ÜZERİNE ÇALIŞILMIŞ, VAN GOGH TARZI NADİDE BİR ESER GİBİ..
MUNCH’UN ÇIĞLIK TABLOSUNA BENZETENLERİMİZ OLACAKTIR. PEKİ BU ÇIĞLIĞI DUYAN VAR MI?

Marmara Denizi’ni kaplayan deniz salyasını temizlemek için hummalı bir çalışma devam ediyor. Atık kabul gemileri, deniz süpürgeleri, vidanjörlerle temizlik çalışmalarını gerçekleştiriyor. Ekipler, akıntı ve rüzgar nedeniyle müsilajların yeniden kıyıda çoğalabileceğini, bu nedenle çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü söylüyor. Haziran başlarında meydana gelen musilaj denizin üst tabakasında sahil sahil ,bölge bölge azalsa da hala diplerde, derinliklerde varlığını devam ettiriyor. Bunun için geliştirilen teknolojik cihazlar örneğin insansız su altı araçlarıyla görüntü alınıp deniz salyasının alt tabakada oluşumu inceleniyor.

Tek temennimiz tekrardan denizlerimizin, deniz canlılarının oksijensiz kalmaması, üreme ve çoğalmalarının artması, beslenebilmeleri ayrıca denizin ferahlatan görüntüsüne kavuşabilmemizdir. Bu konuda herkes ders almalı, bilinçlenmelidir. Şu anda ve gelecekte de denizlere, göllere ve ekosisteme sahip çıkmalıdır.

Paylaş

5 duyu organlarımla gözlemlediklerimi edebileştirirken kısa ve öz kalmakla idare ediyorum. Sanatsal yönüm, gündelik yaşantılarım içinde ağır basıyor ve bu şekilde bir şeyleri kaleme alabiliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir