25.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 21, 2024

Demokrasi Orkestrasının Büyük Şefi

Dünyanın en büyük ve kudretli kara deniz ve hava gücünün ve değişik milletlerin bir araya gelip oluşturduğu 4 milyon eğitimli askere komuta etmek. Bunlar arasındaki sürtüşmeleri engellemek, son derce İnatçı Churchill ve Mareşal Montgomery gibi kişileri dizginlemek, general De Gaulle gibi bir Fransız liderini itaat altına almak, ve en tehlikeli, atak, patavatsız konuşma hareketleri ile olay yaratmış General Patton gibi bir savaş makinasını islah etmek her liderin harcı değildir. Bunu yalnızca basit bir subayken, üstü general Marschal gibi askeri lideri geçerek, müttefik baş komutanı olan Eisenhower kısa adıyla ”İke” başarabilirdi.Bu adam Alman asıllı olduğu halde nazilere kök söktürmüştür.

Müthiş planlamacı beyni, gerçek bir kurmay zekası ile bütünleşmiş, her ihtimali ince hesaplayan gerçek bir askeri liderdi. Bu liderde ne Rommel’in şimşek gibi taarruzları, ne general Mc Artur’un kabına sığmayan gösterişli atakları ne de Napolyon Bonaparte gibi gösterişli manevraları vardı.O son derece tedbirli, mümkün olan en az kayıp ve riskle dev harekatlar yapan bir hesap adamıydı. Havalı üniforma, cilalı çizme, elde yalın kılıç düşmana saldırma devrinin çok tan geçtiğini kavramış, yüzünden eksilmeyen gülümsemesiyle,
savaşın karargah çalışmasını olduğunu herkese kanıtlamıştır. Hoş görülü nazik tavırlarının altında demir gibi bükülmez bir iradesi vardı,bu başarısının esas anahtarıdır.

İkinci dünya savaşı’nın en önde gelen generallerinden biri olarak Potsdam konferansı sırasında Japonya’ya karşı atom bombasının kullanılmaması gerektiğini savunmuş; İkinci dünya savaşı sırasında Sovyetlerin Nazilere karşı verdiği mücadeleye yardımcı olmak için Avrupa’da ( Abd ve İngiltere’nin açmakta uzun süre isteksiz olduğu) ikinci bir cephenin açılması için bastırmış; Sovyet general Georgi Konstantinoviç Jukov ile dostane ilişkiler geliştirmiş; Josef Stalin’in bile saygısını kazanmış; Hatta asker kimliğine rağmen 1950’de başlayan Kore savaşı’nın da gereksiz bir hamle olduğunu ve Abd’nin müdahil olmaması gerektiğini düşünmüş; henüz üç aylık başkan iken Stalin’in ölümünden 40 gün sonra 16 nisan 1953’te yaptığı Amerikan tarihinde ”Chance for peace speech” ismiyle anılan konuşma ile Sovyetlere barış umudu vermiş gerçek bir devlet adamıdır.

READ  Aferin Şurup Nedir? - Soğuk Algınlığına Karşı Etkili Bir İlaç

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
İbrahim Halil Elüstü
İbrahim Halil Elüstü
Merhaba, Ben Ibrahim Halil Elüstü, Gazıantep Üniversitesi, Kimya Teknolojisi alanında okuyorum. 22 yaşındayım ve İngilizce biliyorum, orta derecede. Fransızcam hala gelişme aşamasında, ayriyeten Rusçaya odaklanmış durumdayım. Fizik ve Kimya bilimine büyük bir ilgim var. Uçaklara bayılıyorum, icadından bu yana tüm geliştirmeler dahil. Yakın harp, modern harp, astronomi, savaş stratejileri, tarih gibi araştırma zevklerim de vardır.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles