30.4 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 24, 2024

Bir Çizgi Filmden Çok Daha Fazlası: Aslan Kral

Yaş aldıkça anlamlanan bir film Aslan Kral. Aslan kayalığında geçen bir iktidar savaşını anlatırken, felsefesi bakımından derinden etkilendiğim bir baş yapıt. Kısa bir özet geçmek gerekirse, Aslan kayalığının kralı Mufasa’nın taht sevdalısı kardeşi Scar’ın, Mufasa ve krallığın varisi Simba’ya oynadığı oyunları konu ediyor. Tecrübesiz ve heyecanlı bir aslan olan Simba, amcasının yaptığı oyunları anlayamayarak hep bedel ödüyor ki Kral Mufasa’nın ölümü de yine Scar’ın yaptığı bir plan sonucunda oluyor.

Aslan Kral, çocuklar için bir çizgi film gibi gözükse de, büyükleri de alıp götüren diyaloglara sahip. Simba aslan kayalığının tehlikeli bölgelerine gitmek ister ve babası gitmemesi konusunda ciddi bir uyarıda bulunur. Bunun üzerine Simba, “Krallar cesur olmalı” diye cevap verir. İşte buna karşılık Mufasa’nın cesaret üzerine söylediği “Cesur olmak demek, kendini tehlikeye atmak demek değildir” cümlesi, hayatta cesur davranmakla, cesaretle kontrolü bir arada yönetmek adına çok iyi bir örnektir.

Simba, babasının ölümüyle aslan kayalığından çok uzaklara gider. Orada kendisini kurtaran ve sonradan çok iyi dost oldukları Pumpaa ve Timon’un akıllara kazanan felsefesi ‘Hakuna Matata‘ ise geçmişi değiştiremezsin, ama geleceği değiştirmek senin elinde. O yüzden Hakuna Matata: Asla kafana yakma, dertsizler şarkısı, bu sevimli hayvanların yaşam felsefesi olarak karşımıza çıkıyor. Sahi bizlerden kaçımız geçmişi değiştiremeyeceğimizi bildiğimiz halde, ona takılıp kalıyoruz bir düşünelim.

Ve en umutsuz olduğu anda babası Mufasa‘nın, Simba’nın karşısına çıkan hayali Simba’yı kral olması konusunda cesaretlendirirken şu cümleleri sarf ediyor. “Simba, yaşam döngüsündeki yerini almak zorundasın. Kim olduğunu hatırlaman gerek, sen tek kralsın. Kim olduğunu hatırla!” Ve sonrasında Simba, aslan kayalığına geri dönerek ailesini ve sürüyü kurtarır. Kraliyetin başına geçer ve sonsuza dek mutlu yaşarlar.

READ  Farklı Olmak: Fleabag

Bizlerin de hayat hızla akıp giderken, bazen soluklanmaya, uzaklaşmaya ve kim olduğumuzu hatırlamaya ihtiyacımız olduğuna inananlardanım. İşte kendinize vakit ayırmak istediğinizde izlemeniz için bir film önerisi. ‘Aslan Kral’

Pelin Pınar
Pelin Pınar
Görün bakın, dünyayı bir gün kesinlikle şiirler kurtaracak.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles