31.4 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 24, 2024

Charlize Theron’un Baklava Paylaşımı Gaziantep’i Heyecanlandırdı

Netflix Türkiye, sosyal medya hesabından “Afiyet olsun!” ifadeleriyle birkaç gün önce vizyona giren ve Gina Prince’in yönettiği, aksiyon dalındaki “The Old Guard” filminden bazı sahneler paylaşıp Charlize Theron‘u Twitter’den etiketledi.

Paylaşılan sahnelerde Charlize Theron’un canlandırdığı Andy karakterinin baklava yemesi yer aldı. Paylaşımın ardından bir süre sonra ise 44 yaşındaki Güney Afrikalı ve Amerikalı sinema sanatçısı “Şimdiye kadar yediğim en iyi tat. En iyisinin Gaziantep’te olduğunu duydum.” anlamına gelen “Best thing I’ve ever tasted. Heard they have the best at Gaziantep…” ifadeleriyle yanıt verdi.

Filmdeki sahnede ise kendisine uzatılan yiyeceğin koklayarak baklava olduğunu anlayan 2003 yılında “En İyi Kadın Oyuncu” dalında Oscar ödülüne layık görülen Theron, daha sonra iddia sonucu tadına baktığı baklavanın Türkiye’nin Doğusundan olduğunu tahmin ederek iddiayı kazanıyor.

Baklavacılar Memnun

Theron’un paylaşımlarının ardından Gaziantepli baklava ustaları da heyecanlandı.

Kentteki baklava ustalarından Ufuk Sağluge, AA muhabirine, Gaziantep’in baklava konusunda çok önemli ve ayrıcalıklı bir yer olduğunu söyledi.

Gaziantepli ustaların baklavayı doğal ürünleri sevgileriyle birleştirerek ürettiğini anlatan Sağluge, “Gaziantepli ustaların hemen hepsi işini aşk ve sevgiyle yapıyor. Bizim hedefimiz baklavamızı her zaman en üst seviyeye çıkarmak. Filmde geçen kareyle gururumuz okşandı. Tüm film ekibini Gaziantep’e baklava yemeye bekliyoruz.” diye konuştu.

Baklavacı Levent Aktaş ise Antep baklavasının Avrupa Birliği (AB) tarafından da tescil edilen ilk Türk ürünü olduğunu anımsatarak, “Gaziantep baklavasının artık bir dünya markası olduğu tescillendi. Kentimizi, bölgemizi ve ülkemizi leziz baklavalarımızla tanıtıyorduk. Artık işimiz daha kolay olacak.” ifadelerini kullandı.

Baklava ustası Burhan Çağdaş da tanıtımın önemine işaret ederek Antep baklavası konusunda da son yıllarda tanıtım anlamında önemli aşamalar kaydettiklerini belirtti.

READ  Zatürre Aşısı Coronavirüsten Korur mu?

Tanıtımların artık sonuç vermeye başladığını anlatan Çağdaş, “Baklava için yapılan tanıtımlar artık meyvesini veriyor. Her geçen yıl ünümüz daha da artacak ve katma değeri yüksek bir ürünü ihraç kalemi olarak değerlendireceğiz.” dedi.

Fatma Şahin, Filmde Baklava Yiyen Charlize Theron’ı Gaziantep’e Davet Etti

Konu hakkında açıklama yapan Fatma Şahin, geçen yıl “Oscar Ödülleri” olarak da bilinen ve sinema dünyasının en prestijli ödülü olan “Akademi Ödülleri” töreni kapsamında düzenlenen yemeğin menüsünde baklava ikramı gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Charlize Theron’un da bu menüde Antep baklavasının tadına baktığını öğrendiklerini ifade eden Şahin, vizyona giren “The Old Guard” filmdeki sahneden de çok etkilendiklerini belirtti.

Şahin, baklava sahnesi için şöyle konuştu: “Filmdeki sahneyi izleyince Antep baklavasının tadı bir dilimle belli olmaz diye düşündük ve kendisine baklava gönderip buraya davet etme kararı aldık. Davetimizi sosyal medya hesaplarımızdan da gerçekleştirdik. Kendisine resmi davette de bulunacağız. Theron’u gastronomi ve lezzet başkenti olan Gaziantep’te ağırlamaktan ziyadesiyle mutlu olacağız.”

Merve Alıcı
Merve Alıcı
Edebiyat ve Şiirsever Bir Sağlıkçı - Biraz da Astroloji'ye meraklı

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles