13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Cevheri Güven Kimdir?

Cevheri Güven Kimdir? Nokta Dergisi Davası Nedir? Cevheri Güven Kaç Yaşında, Mesleği Ne ve Nereli? Güven’in “Tankın Eli Kulağında” Paylaşımı Nedir? neden son günlerde yeniden gündeme geldi? Sedat Peker ile Youtube yayınları paralel bir şekilde süren, Peker’in videolarını alarak kara propaganda malzemesi yapan Cevheri Güven adını Türkiye birçok şaibeyi ortaya çıkaran ve sonrasında birçok karanlık noktanın da odağı haline gelen Nokta Dergisi ile gündeme gelmişti. İşte bütün soruların cevapları bu yazıda!

Cevheri Güven Kimdir?

25 Kasım 1977’de Erzurum’da dünyaya gelmiştir.

Cevheri Güven, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezundur. Güven, 1999’da Cem Uzan’ın sahibi olduğu Star gazetesinde stajyer olarak işe başlayıp ileriki yıllarda gazetenin bir çalışanı oldu. Eğitim ve güvenlik alanlarında haberler yayınladı.

Cevheri Güven Kimdir?
Cevheri Güven Kimdir?

2004 yılında Cem Uzan‘ın hükümetle yaşadığı siyasi gerilimler nedeniyle Star’a TMSF tarafından el konulması sonrası Star’dan istifa etti. Bir süre işsiz kaldıktan sonra Aktifhaber.com web sitesini kurdu.

2007 yılında aktifhaber’den ayrıldı. 2009 yılında tekrar Star Gazetesine katılıp, Ankara haber müdürü olarak görev yaptı. Mayıs 2015’te Nokta dergisine genel yayın müdürü görevine getirildi.

Nokta dergisi eski genel yayın yönetmenidir. 3 Kasım 2015 tarihinde “halkı hükümete karşı silahlı isyana tahrik etmek” suçlamasıyla tutuklanmış, 29 Aralık 2015’te ise adli kontrol şartı ile tahliye edilmiştir. Kaçak yollarla Türkiye’yi terk etmiş ve Almanya’ya yerleşmiştir.

READ  Gönlü Bol Adam: Aamir Khan

FETÖ mensubu olduğu bilinen Cevheri Güven, günümüzde YouTube’da gündeme dair videolar yayınlamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti aleyhine yayınlar yapan Güven’in 15 Temmuz darbe girişimi öncesi kaotik ortam oluşturmaya yönelik manüplatif yayınlar ve paylaşımlar yaptığı, darbe girişiminden iki gün önce ‘tankın eli kulağında’ şeklinde paylaşımda bulunarak darbe girişiminden önceden haberi olduğu değerlendirilmesi yapıldı.

Örgütte “Bahadır” kod adını kullanan ByLock’cu Cevheri Güven, Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bazı eski MHP’li yöneticilerin özel hayatına ilişkin görüntülerin internette yayınlanması ile ilgili kumpasta da başrolü oynadı.

Yasadışı yollarla yurtdışına firar eden Güven hakkında Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklamaya yönelik yakalama kararı bulunuyor.

NOKTA DERGİSİ DAVASI NEDİR?

Cevheri Güven Kimdir? Nokta Dergisi Davası Nedir?
Cevheri Güven Kimdir? Nokta Dergisi Davası Nedir?

Nokta dergisinin 2-8 Kasım 2015 tarihli kapağı nedeniyle Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan tutuklandı. Derginin kapağında Türkiye’nin bir iç savaşa sürüklenebileceğine ilişkin endişeler dile getiriliyordu. Dergi saatli bir maarif takvimiyle iç savaş tehlikesini çarpıcı biçimde dile getiriyordu. Güven ve Çapan, “halkı silahlandırarak isyana teşvik” suçlamasıyla gözaltına alındılar. Ardından suç vasfı değişerek “suç işlemeye tahrik”ten tutukluluğa sevk edildiler. Ancak Sulh Ceza Hakimliği ‘hükümete karşı silahlı isyana teşvik’ suçlamasıyla Güven ve Çapan’ı suçun vasfını değiştirerek tutukladı. Mahkeme en son kararı “Cumhurbaşkanı‘na hakaret” olarak değiştirdi. 58 gün tutuklu kalan Çapan ve Güven, 29 Aralık 2015’te çıktıkları ilk duruşmada tahliye edildiler. İkili hakkında yurt dışına çıkış yasağı konuldu. 1 Mart 2016’da çıktıkları ikinci duruşmada Savcılık silahlı isyana teşvik ve benzeri suçlardan beraatlerini talep ederken, Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla yargılanmaları için Adalet Bakanlığı’ndan izin alınmasını talep etti. Mahkeme karar vermek için 17 Mayıs 2015’e duruşma günü verdi.

READ  Savaşın Perdeleri

Güven ve Çapan tutuklu kaldıkları 58 günü tek kişilik hücrelerde tecritte Metris ve Silivri Cezaevinde geçirdiler. İkilinin serbest bırakılması için sivil toplum kuruluşları ve muhalefet partilerinden çeşitli girişimler yaşandı. Tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül de tek kişilik hücrelerde Silivri Cezaevi’nde, Güven ve Çapan’ın yan tarafına konuldular.

Cevheri Güven Mayıs 2017’de İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Nokta Dergisi’nin 2-8 Kasım 2015 tarihli kapağı nedeniyle yargılandığı davadan, “İç savaş çıkarmaya çalışmak” suçlamasıyla 22,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Derginin sorumlu yazı işleri müdürü Murat Çapan da aynı cezayı aldı. Murat Çapan tutuklanarak cezaevine kondu. Cevheri Güven, yurt dışında bulunduğu için tutuklanmadı. Güven hakkında açılan diğer davalar ise yurt dışında bulunması nedeniyle sürdürülemiyor.

24 Aralık 2021’de yayımlanan Resmi Gazete’de; Türkiye’de bulunan tüm malvarlıklarının dondurulduğu belirtilmiştir.

2016 yılının başından beri yurt dışında yaşamaktadır. Karısı ve iki çocuğu ile beraber, kaçak yollardan Türkiye’yi terk ederek Yünanistan’a oradan da Almanya’ya gitmiştir. Türkiye’den kaçmak için insan kaçakçılarına 15 bin Euro ödemiştir.

Cevheri Güven Kaç Yaşında, Mesleği Ne ve Nereli?

Cevheri Güven, gazetecilik kariyerine Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde aldığı eğitimle sağlam bir temel atmıştır. Mezuniyetinin ardından Star gazetesindeki stajyerlik deneyimi, onun gazetecilik dünyasına ilk adımını attığı yer olmuştur. Burada gösterdiği başarılı performansıyla dikkat çekmiş ve stajının sona ermesinin ardından Star gazetesinde profesyonel bir gazeteci olarak çalışmaya devam etmiştir.

Cevheri Güven Kimdir? Cevheri Güven Kaç Yaşında, Mesleği Ne ve Nereli?
Cevheri Güven Kimdir? Cevheri Güven Kaç Yaşında, Mesleği Ne ve Nereli?

Gazetecilik kariyerindeki deneyimi ve yeteneği, Cevheri Güven’i kısa sürede önemli pozisyonlara taşımıştır. Star gazetesindeki çalışmalarının ardından aktifhaber.com’u kurarak bağımsız bir medya platformu oluşturmuş ve burada kendi habercilik anlayışını yansıtmıştır. Bu dönemde de kamuoyunun ilgisini çekmeyi başarmıştır.

READ  Siyah-Beyaz Ne Fark Eder Adı "ÇOCUK!"

Ancak, Cevheri Güven’in kariyeri siyasi ve hukuki sorunlarla da karşılaşmıştır. 2015 yılında, “halkı hükumete karşı silahlı tehdit etmek” suçlamasıyla tutuklanmış, ancak daha sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Bu dönemdeki hukuki süreçleri ve yaşadığı zorlukları atlatarak Türkiye’yi terk etmiş ve Almanya’ya yerleşmiştir.

Cevheri Güven’in FETÖ ile ilişkilendirildiğine dair bilgilere de rastlanmıştır. Bu bağlamda, FETÖ’nün Türkiye’deki illegal faaliyetlerine dair soruşturmaların ve operasyonların bir parçası olarak adı geçmiştir. Ancak bu iddiaların netliği ve kesinliği hakkında tam bir açıklık bulunmamaktadır.

Günümüzde Cevheri Güven, YouTube platformunda videolar yayınlayarak gündemdeki siyasi ve toplumsal konuları ele almaya devam etmektedir. Videoları, takipçi kitlesi tarafından ilgiyle izlenmektedir ve sosyal medyada geniş bir takipçi kitlesi bulunmaktadır.

Cevheri Güven’in “Tankın Eli Kulağında” Paylaşımı Nedir?

Cevheri Güven’in 15 Temmuz darbe girişiminden 2 gün önce “tankın eli kulağında” şeklinde bir mesaj paylaştığı ortaya çıktı.

Son dönemlerde sosyal medyada muhalif isimlerin referans aldığı ve paylaşımlarını sık sık yaptığı Cevheri Güven isimli FETÖ firarisinin “tankın eli kulağında” şeklinde paylaşım yaptığı ortaya çıktı.

Cevheri Güven'in "Tankın Eli Kulağında" Paylaşımı Nedir?
Cevheri Güven’in “Tankın Eli Kulağında” Paylaşımı Nedir?

Yaptığı paylaşımla ilgili bilgi ortaya çıkınca kesinlikle böyle bir paylaşım yapmadığını savunan Güven’in kendi hesabındaki paylaşımın hala yerinde durduğundan habersiz olduğu anlaşıldı.

Güven, paylaşımını ortaya çıkaranlara yönelik yaptığı savunmada ise, “militerleşmeye” vurgu yapmak istediğini ileri sürdü.

Güven savunmasında, “Sabah Gazetesi&OdaTV” ikilisinin uydurdukları yeni yalan: 15 Temmuz’dan iki gün önce “tankın eli kulağında” diye paylaşım yaptığım yalanı. Ne yapsanız olmuyor. Her gün yalanın dozunu artırın olur mu Serhat Albayrak ve Toygun Atilla ikilisi. Bakalım hayal gücünüzün kapasitesi ne. Ülkenin militerleşmesi, polisin ve askerin 7 Haziran seçiminden sonra aşırı görünür olmasıyla ilgili rahatsızlığımı dile getirdiğim tweeti, darbe çağrısı gibi tam tersi yorumlamak için ancak sizin kadar yalancı olmak lazım.” dedi.

24Okur I “Cevheri Güven Kimdir? Nokta Dergisi Davası Nedir? Cevheri Güven Kaç Yaşında, Mesleği Ne ve Nereli? Cevheri Güven’in “Tankın Eli Kulağında” Paylaşımı Nedir?” Benzeri Konularımız;

 

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles