Buzdağının Görünmeyen Kısmı

Neden bir insan mutluyken diğeri mutsuzdur? Neden bir insan başarılıyken diğeri elini neye atsa başarısızlıkla sonuçlanır? Neden bir insan zenginken diğeri fakirdir? Bu ve birçok sorunun cevabı bilinçaltımızda. Peki nedir bu bilinçaltı? Bilinçaltını bir ağacın çekirdeği olarak düşünebiliriz. Yani nasıl ki ağaç ilk sümbül vermesinden koca bir ağaç olana kadar çekirdeğine göre vaziyet alıyorsa insanda ilk anne rahmine düşüşünden ölümüne kadar bilinçaltına göre vaziyet alır.

Psikolojinin babası olarak kabul edilen Freud’ a göre bilinçaltı çocukluğumuzun toplamıdır. Yani çocukluğumuzda ne yaşadıysak bilinçaltına aktarılır ve bizim hayatımızı oluşturur. Psikolojinin öncülerinden Jung ise bilinçaltı üzerinde yaptığı araştırmalar sonucunda bilinçaltını çocukluğa indirgememiş, kalıtımsal olarak aktarılan, kültürel mitlerin oluşturduğu kolektif bilinçaltı kavramı üzerinde durmuştu. Sonraki yapılan araştırmalar bilinçaltının atalarımızdan bile etkilendiğini, düşüncelerimiz ve inançlarımızın  bilinçaltını şekillendirdiğini ortaya çıkarmıştır.

Evet ağacın çekirdeğini oluşturan parçalardan bahsettiğimize göre biraz da bu çekirdeğin etkilerinden bahsedelim. Evleneceğimiz kişi, seçeceğimiz meslek, arkadaş çevremiz, rüyalarımız, bir dil sürçmesi bile bilinçaltımızın yansımalarıdır. Peki bilinçaltımızın böyle muazzam etkileri varken bizim yapmamız gereken nedir? Evet çocukluğumuzu, geçmişimizi, anne ve babamızı değiştiremeyiz. Ama düşüncelerimizi sözlerimizi değiştirebiliriz .Bilinçaltımıza hayat dolu düşünceler ileterek olumsuz kalıpları silebiliriz. İyilik, güzellik, başarıdan konuşursak bilinçaltımız komutu alır ve bunları hayatımıza çeker. Bizler bu komutu verirken dikkat etmemiz gereken husus otoriter ve ikna edici bir şekilde inanarak söylememizdir. Bu şekilde bilinçaltı kıvama gelerek en zor deliklerden geçmemizi sağlayacaktır. Bilinçaltı buz dağının görünmeyen kısmıdır. Bu kısım görünen kısımdan daha büyüktür. Bu büyük kısımdan bahse girmek kitaplar yazmayı gerektirir ki birçok kitap ve makale bu alanda yazıla gelmiştir. Sizlere özetle bilinçaltından bahsetmeye çalıştım, sağlıcakla kalın.

One Comment

  1. Sümeyye Cevapla

    Çocukluğumuzu değiştiremeyiz elbette ve sonradan ilettiğimiz hoş komutlar ortalığı toplayacaktır. Peki ötelenen tarafın birikmesiyle bir bataklık oluşup hayatımıza zarar vermez değil mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir