25.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 21, 2024

“Bozkırın Tezenesi” Neşet Ertaş

Neşet Ertaş, 1938 yılında Kelismailuşağı köyünde dünyaya gelmiştir. Daha küçük yaşlarında birçok enstrüman çalmayı öğrenip, babası Muharrem Ertaş ile düğünlerde saz çalıp türkü söylemeye başlamıştır.

Bir zaman sonra babası ile bölgenin en saygın ve olgun seviyesine ulaşıp Türkmen, Abdal müziğin yeni yorumcusu olmuştur.

Yoğun ve yöresel baskın özellikleri ile donanmış olarak müziğini kendi yöresinden çıkarmış ve sadece Türkiye değil yurt dışına da çıkarmayı başarmış, tanınmasını sağlamıştır.

1957 yılında, İstanbul da, Şen Çalar Plak’ta ilk plağını “Neden Garip Garip Ötersin Bülbül” adlı plağı babasına ait türküyle çıkartmıştır. Halk tarafından çok beğenilmiş olan plak Ertaş’a kısa sürede; plak, kaset, halk konserlerini beraberinde getirmiştir.

Yaşadığı bazı sağlık sorunları yüzünden kardeşinin yanına Almanya’ya gitmiştir. Çocuklarının eğitimi için uzun bir süre Almanya’da kalmıştır. 2000 yılında ise İstanbul’da verdiği konser ile sahne hayatına ara veren Neşet Ertaş, sahnelere geri dönmüştür. Neşet Ertaş, Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet Konservatuarı tarafından, fahri doktora unvanına layık görülmüştür. Tavrı ve saygınlığı ile konservatuar okullarında ders olarak okutulmuştur.

Neşet Ertaş, sanatı ile müziğin özünü, ruhunu kavrayan yapmacıklıktan uzak kalmış, kendini, ruhunu ve hislerini saza, söze dökmüştür. Bu nedenle de “Bozkırın Tezenesi” olarak tanınmaktadır.

Saygınlığını ilk günkü gibi yitirmemiş olan Neşet Ertaş 25 Eylül 2012 tarihinde İzmir’de tedavi olduğu hastanede son evre prostat kanserine yakalanmış, hayata veda etmiştir.

READ  Kalmalar Lazım Bize Şimdi

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles