17.9 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 25, 2024

Biri Misin, Birey Mi?

Biri Misin, Birey Mi?

“Bir okyanusun tam ortasındayım. Dibe batmıyorum ama çıkamıyorum da gün yüzüne. Dipteki karanlığı göremiyorum.
  Lâkin aydınlıkla da kavuşmuyor gözlerim. Sıkışıp kaldım ama okyanustayım. Kayboldum…”

Hayat bir değişim, devinim aslında. Sürekli değişen, gelişen, ilerleyen veya gerileyen olaylar, kişiler silsilesinden ibaret. Ben bunu kabul edemedim, farkına varamadım önceden. Üstteki satırları yazan bene sesleniyorum şimdi: Büyüdüm, yaşadım, öğrendim, ders çıkardım ve geri geldim, senin için:

Hayatı sürekli yerinde sayacak zannetme, aksine hayat sürekli akacak, asla durmayacak. Sürekli değişecek, aynı kalmayacak. Sen de aynı kalmayacaksın. Okudukça öğrenecek, yaşadıkça anlayacaksın. Sakın arkasında kaldım hayatın deme ya da çok şey yaşadığını zannedip hayattan öndeyim deme. Bu bir yarış değil. Hayat da rakibin değil.

Her şeyden önce kendini sev demeyeceğim sana hangi “kişisel gelişim” kitabını açsan söyler sana zaten. Ben kendini tanı diyorum sana. Hiç tanımadan sevebilir misin bir insanı? Araştır, düşün, yaz, izle istediğini yap ama sen yap, içinden gelerek yap. Kendi düşüncelerin olsun, fikirlerini tartış kendinle. Dost edin, ilk dostun da kendin ol. Bu bir iş değil, sanat değil. Kimseye bir şey beğendirmek zorunda değilsin, kimseden onay almak zorunda değilsin. Fikirlerin yalnızca senin ve yalnızca senin söz hakkın var. Fikirlerin kalkanın değil, yapı taşın olsun. Kendini kendin inşa et. Emek emek, ilmek ilmek işle kendini.

Zor durumdayken yardım istemekten çekinme ama önce kendinden iste yardımını. Altından kalkabileceğin güç her zaman senin içinde var. Sevdiklerinden yardım al ama kimsenin elini tutup götürdüğü yoldan gitme. Unutma o yol senin değil. İnsanlara minnet duymayı bil ama minneti pranga eyleme. Kimseyi kendine bağlı kılma kimseye de bağlı kalma.

READ  Yol Almak

Hata yap, pişman ol, üzül, bunlardan korkma! Çünkü yaşam sadece iyi anlardan, sevinçlerden, başarılardan ibaret değil. Ne olursa olsun dibine kadar yaşa ama o dipten çıkmasını da bil. Tırnaklarınla tırmalayarak çık oradan. Hataların tırnaklarındaki kir, sil at onları ve devam et yoluna. Pişmanlıkların kazançlara dönüşecek zamanla. Yaşamadan bilemezsin, hiçbir şeyi yaşamaktan korkma.

Başarabilirsin ama her şeyi değil. Neyi istersen, neye inanırsan onu başarırsın. Bu yüzden önce kendine inan. Kimsenin başarı kalıplarına uyma. Sığma onlara parçala at onları. Mum da sensin ışık da kimsenin ışığını yakmasına izin verme! Kendin yak ve aydınlansın ortalık senle… Kimse söndüremesin ışığını sen de söndürme mum bitene kadar aydınlık olsun her yer.

Kaybolduğunu hissedersen eğer; sen kaybolmadın, bu yolun mimarı da sensin işçisi de. Birilerinin yolunda gidersen, birilerinin düşündüğünü düşünürsen, kendinden önce birilerini sevip saygı duyarsan biri olursun. Biri olma birey ol. Sen ol. İkisi de senin elinde.

Related Articles

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles