Kumbaramda Anılar

Hayatı hep yanlış yorumlamışım şimdiye kadar. Hep bir gün mutlu olacağımı düşündüm durdum. “Her şey yoluna girecek”ti. Bunun için çabaladım, direndim, didindim. “Yolun sonu aydınlık” dedim her seferinde. Oysaki bir farkım yokmuş sabah sokakta yürüyen bir körden. Gelecek hakkında plan yaparken bugünümü yok saymışım hep. Geçmişi düşünürken bugunümden harcamışım. Meğer ben hiç bugünü yaşamamışım.

Benim için hayat bir biriktirme sanatı oldu işin özünde. Anılar biriktirmeye başladım. Sevdiğim, seveceğim, kalbimden sıcaklığını eksik etmeyecek insanlar biriktirdim. Kederimi, sevincimi, sabaha kadar ağladığım geceleri, sevinçten yere göğe sığamadığım günleri biriktirdim. Şarkılarım oldu içime kazınan, altını çizdiğim cümlelerim oldu. Ve şiirler… Kitaplardan kopardığım şiirlerim var, her birini yaşamımın en güzel köşesine astım. Sanmayın ki şiir kitaplarındadır en güzel şiirler, koparılan sayfaları bulmadan…

Doğdum ve başladı keşfim. Bir okyanusun tam ortasında açtım gözlerimi. Yüzme bilmiyorum, debeleniyorum. Battım önce ama en dibi görüp çıktım yine gün yüzüne. Suyun kaldırma kuvveti der fizikçiler belki, ama hayatın ta kendisi. Okyanusta cayır cayır yakmasını da bilir suların üzerinde yürütmesini de… Gözlerimi gökle buluşturdum. Kar yağıyor her yere. Hiçbirinden bir tane daha yok. Ellerimi açtım ve yakalamaya başladım birer birer. Tenimle buluşan her kar tanesinin bana karışmasını hissediyorum. Topluyorum teker teker insanlarımı, anılarımı, şarkılarımı ve altını çizeceğim cümlelerimi… Gözyaşlarımı da akıtmaktan korkmuyorum artık, bıraktım onlar da kavuşsun suyla. Gökten gelen suya kavuşmak için yağarken nerden bileceğim içimdekinin bana ait olduğunu. Akıttım içimdekini, o da kazandı zaferini. Temizlendim ve temizledim suyu.

Hayatımın tek bir amacı var artık; anılar biriktiriyorum. Tozlu raflara kaldırmıyorum hiçbirini, başucuma diziyorum teker teker. Beni ben yapan, iyi ki dedirten, pişman ettiren, hayatımı inşa eden ve mahveden her bir anıyı topluyorum. Bu hayatta böyle var oluyorum. Umarım siz de yaşamınızı nasıl var olacağınıza karar vererek yaşıyorsunuzdur. Aksi halde hayatınız delik cebinizden geçtiğiniz yollarda kaybolur gider.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir