Biraz Dursak Olmaz Mı?

Günümüzde herkes bir yerlere koşuşturuyor, evvelden sadece kovalamaca oynarken koşardık belki de. İlerledikçe kaybolan masumiyetimiz nerede? Yoksa onu mu yakalamaya çalışıyoruz şimdilerde? Neden hep eskilere özeniriz düşündük mü hiç? Eski fotoğraflar, eski kıyafetler, eski evler, eski yaşamlarımız… Hatta şimdilerde ” Vintage” adıyla günümüzde yer ediyor.

Anı Yaşa!  

Bazen kafamızı yastığa koyduğumuzda bile ileriyi değil de eskileri düşündüğümüz oluyor, bunun nedeni ne?  Aslında burada fark ediliyor olması gerekiyor. Bulunduğun o anın ne kadar kıymetli olduğu ve asla aynı anı, aynı şekilde, aynı his ve düşüncelerle yaşayamayacak olduğumuz içindi tüm bu eskilerde kalışımız.

Yaşam size ne getirir bilemezsiniz ama sizden ne götüreceğini siz belirlersiniz.  

Esra Ezmeci

Oysa biraz durup düşündüğünde ve o anı içinden geldiği gibi dolu dolu yaşayabilse insan, ne bu kadar eskiye takılı kalır ne de gelecekten umutsuz olur. Artık o anın kendine ait olan kıymetinin farkındadır ve ona göredir davranışları. Geleceğe karşı da umutsuz değildir, çünkü kıymetini bildiği ve kendine yetiştiği bir geçmişe sahiptir, bu ona gelecek için gönül rahatlığı sağlar. İnsan kendini gerçekleştiremediği ve tanımadığı sürece mutsuz olur. Herhangi bir şeye bağımlı olmadıkça (Kötü alışkanlıklar, bağımlı ilişkiler, çıkar üzerine kurulmuş arkadaşlıklar…) ve kendini tanıyıp vakit ayırdıkça mutlu olacaktır.

Biraz dursak olmaz mı?  Kendimizi tanısak… Bir kâğıt parçasına, belki telefonun not kısmına, belki sessizce bir deniz kenarında adımlarken, belki dişlerini fırçalarken…  İçimizi dökelim , biraz kendimizi dinleyelim olmaz mı? Bugüne kadar dinlemediğin ve kendini tanımadığın, belki gerçekleştiremediğin halini gördün. Şimdi sıra gerçekleştirmek için çalıştığın, dinlediğin, sevdiğin, vakit ayırdığın ve bulunduğu anı yaşayan kendini görmekte.

Unutma her birey biriciktir, sen biriciksin.

Kendi halinde düşünür, düşler ve yazar. Tunahan.

3 Comments

  1. Dilber Taş Cevapla

    Anlaması gereken bir yazı olmuş kaleminize sağlık çok güzel olmuş… Eskileri anmamızın sebebi Şimdiki haller ve davranışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir