18.9 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 18, 2024

11.22.63 – Geçmişle Oynamaya Çalışanların Dizisi

11.22.63 - Netflix Dizisi

11.22.63 dizisi hakkında konuşmadan önce yapımda emeği geçen isimlere bir göz atalım. Dizinin yapımcı koltuğundaki isimlere bakacak olursak J. J. Abrams, Stephen King, Bridget Carpenter, Bryan Burk gibi güçlü isimleri görebiliriz. Ayrıca dizinin oyuncu kadrosunda da James Franco (Jake Epping / Jake Amberson), Chris Cooper (Al Templeton), Sarah Gadon (Sadie Dunhill), Lucy Fry (Marina Oswald), George Mackay(Bill Turcotte), Daniel Webber( Lee Harvey Oswald) gibi isimlerle karşılaşıyoruz. Dizi tek sezon ve 8 bölümden oluşan bir mini dizi özelliği taşımaktadır (İzlerken bölüm sayısı muhtemelen az gelecektir. 🙂 ). Konusu itibariyle Chicago, Illinois, Los Angeles ve Kaliforniya’da geçiyor. Dizinin ilk bölümü 15 Şubat 2016 tarihinde yayınlandı. Ayrıca dizi hakkındaki bir diğer önemli bilgi de Stephen King’in  22/11/63 adlı kitabından esinlenerek yapılmış olmasıdır.

11 22 63 Dizisi Konusu

O zaman hep birlikte dizi ile ilgili bazı önemli detaylardan bahsedelim.
(DİKKAT Bu kısım spoiler içermemektedir.)

Dizi tarihte ses getiren olaylardan biri olan J.F. Kenedy suikastine farklı bir açıdan bakıyor ve bu suikasti engellemek adına yapılan çalışmalardan oluşuyor. Dizi genel olarak dram, bilimkurgu ve gerilim üçlüsü arasında seyretmektedir. Dizideki asıl amaç J.F. Kenedy’in suikaste kurban gitmesini engelleyerek günümüz dünyasındaki koşulları daha iyi hale getirmektir. 11.22.63 dizisinde bu görevi ilk olarak Al Tempelton (Chris Cooper) üstleniyor, daha sonralarda ise Jake Epping/Amberson (James Franco) bu görevde ona yardımcı oluyor. Dizide işleyen zaman kavramı da biraz farklı. 60’lı yıllarda geçen tüm zamanın günümüzdeki 2 dakikaya denk olması da bu görevi kabullenmeye neden olan etmenler arasında bulunuyor. Bir lisede İngilizce öğretmeni olarak görev yapmakta olan Jake Epping yıllar önce tanıştığı arkadaşının ona bildiklerini anlatmasıyla kendisini bambaşka bir olay örgüsünün içinde bulur. Daha sonralarda gelişen olaylar sonucunda ise bu göreve tek başına başlamak zorunda kalır. Ama geçmiş onu geri itecek ve J. F. Kenedy suikastinin gerçekleşmesi yönünde, yani geçmişin değişmemesine çabalayacaktır. Jake Epping geçmişe yolculuk yaptığı sırada görev yaptığı okulda tanıştığı kendisi gibi öğretmen olan Sadie ile tutku dolu bir aşk yaşayacak ve bazen kendini görevine bile tam olarak veremeyecektir.

READ  House Of The Dragon Dizisi Nereden İzlenir?

11 22 63 Türkçe Dublaj Full HD İzle

Aşk her olasılıkta kendine yer bulur.

Dizideki ana konu J.F. Kenedy’in suikastı olarak görülse de dizideki karmaşık olay örgüsü sayesinde insan ilişkileri, duygusal dalgalanmalar, olayların etkileşimleri sonucunda yaşamların da birbirini etkilemesi ve aşk gibi günlük yaşamda sürekli ve kolaylıkla karşılaşılabilen olaylar sayesinde dizi daha nefes kesici bir kimliğe bürünüyor. Ayrıca 60’lı yılların dizide çok iyi bir şekilde yansıtılması sonucunda diziyi izlerken kendinize de olay örgüleri içerisinden, kolaylıkla bir yer seçebiliyorsunuz.

11.22.63 - Netflix - Konusu, Oyuncuları

Oyunculuklara değinecek olursak James Franco’nun oyunculuğunun yanında Sadie karakterine hayat veren Sarah Gadon’la birlikte gelişen ikili etkileşim sayesinde dizi daha üst bir hale geliyor. Tabi bunda Sarah Gadon’un dizide karakteri oynamayıp, o karakteri yaşamasının da etkisi çok büyük. Ayrıca Jake karakterinin espritüel yapısı da diziye farlı bir boyut getirmiş. Her ne kadar genel olarak bu iki oyuncudan bahsetmiş olsak da diğer oyuncuların da yeteneklerini göz ardı edebilmek neredeyse imkansız.

Mutlaka izlemeniz gereken dizilerden biri olduğu kanaatindeyim. İyi seyirler…

https://youtu.be/iBIWv7ExUS4

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles