30.7 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 17, 2024

Türkiye’yi Güldüren Adam “Kemal Sunal”

“Beni isterseniz dövün ama bırakın istediğim gibi güleyim”
Kemal Sunal

11 Kasım 1944 yılında İstanbul Küçükpazar semtinde dünyaya gelmiştir. Kemal Sunal’ın annesi Saime Sunal, babası ise Mustafa Sunal’dır. Aslen Malatyalı olan Kemal Sunal’ın iki kardeşi vardır: Cemil Sunal ve Cengiz Sunal. İlkokulu Mimar Sinan ilk okulunda okuyan Kemal Sunal liseyi o yıl meşhur Vefa Lisesinde okumuştur. Çünkü o yılarda lisede tiyatro kulübü vardı. Kemal Sunal’ın oyunculuk aşkı o zaman başlamıştır. Sessiz ve sakin bir yapıya sahip olan Kemal Sunal aynı zamanda çok iyi bir gözlemci ve her gördüğünü çok iyi taklit yapan birisiydi. Kemal Sunal’ın Vefa Lisesi’nde ilk yılları parlak değildir, ilk yıl sınıfta kalmıştır. Okulun tiyatro kadrosunda olduğu için çok tanınır ve yılları çok iyi bir şekilde geçer ama derslerinde başarılı değildir. Derslerini ya kopya çekerek geçerdi yada hocalarla konuşarak geçerdi. Hababam Sınıfı’ndaki gibi gerçek hayatta da kopya çekmiştir.

Okulun felsefe öğretmeni Belkıs Balkır Kemal Sunal’ın yeteneğini görür ve Müşfik Kenter’le tanıştırır. Kenter Tiyatrosu’nda küçük roller oynamaya başlar. İlk oyunculuğu küçük bir tiyatro merkezinde başlar. Kemal Sunal, Ayfer Feray ve Devekuşu Kabare tiyatrosunda oynamıştır. Devekuşu Tiyatrosu Kemal Sunal için dönüm noktası olmuştur. Zeki Alasya, Metin Akpınar gibi ünlü oyuncuların yanında oynamaya başlamıştır. Gelen müşterilerin çoğu Kemal Sunalı görünce gülmekten kendini alamamışlardır.

Bir gün ünlü yönetmen Ertem Eğilmez oyunu izler ve ondaki ışığı fark eder. Bir filmde oynatmak için Kemal Sunal’ı sete davet eder. Kemal Sunal’ın ilk filmi 1972 yılında çekilen Tatlı Dilim’dir. Seyircinin ve yönetmenin ilgisini alan Kemal Sunal için çok iyi bir hayat onu bekliyordur. Canım Kardeşim adlı filmde oynar ve çok kısa bir rolü olmasına rağmen yine de seyircilerin beğenisini toplar. Ertem Eğilmez’in bir sonraki filmi olan Mavi Boncuk’ta oynamıştır. Buradaki herkes eşit rollere sahiptir. En çok Kemal Sunal seyircilerin karşısında olmuştur. Ünlü oyuncuların da olduğu Metin Akpınar, Tarık Akan, Emel Sayın, Adile Naşit ve Zeki Alasya’nın da bulunduğu filmde oynamıştır.

Kemal Sunal Türk sinema tarihinde en iyi komedyen oyuncusu olarak gösterilmektedir. Türk sinemasında İnek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı birçok tiple sevenlerinin beğenisini kazanan ve insanları güldürürken düşündüren Kemal Sunal, yediden yetmişe herkesin sevgisini taşıyan bir sanatçı olarak anılmaktadır. Kemal Sunal komedi filmlerinde rol almasının yanı sıra bazı dramalarda da oynamıştır.

READ  Büyülü Orient Ekspresi

1944 yılında İstanbul’da doğan Kemal Sunal Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesini bitirmiştir. 1977 yılında Antalya Film Festivali’nde en başarılı erkek oyuncu ödülü alan Kemal Sunal değişik tiplemeleri ve Türk sinemasındaki komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirmesi ile Yeşilçam da taht kurmuştur.
Yeşilçam’ın ünlü komedyenlerinden olan Kemal Sunal ayrıca Hababam Sınıfı serisi ile akıllarda kalmayı başarmıştır. Birçok filmde rol almış olduğu halk kahramanı tiplemesiyle haksızlıklara karşı mücadele eden ve güldürücü bir üslupla rolünü tamamlayan Kemal Sunal 1974 yılında Gül Sunal ile evlenerek Ali Sunal ve Ezo Sunal adlı iki çocuğa sahip olmuştur.

KEMAL SUNAL’IN ÖLÜMÜ

3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzon’a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yummuştur.

Doğduğu günden bugüne kadar güldüren insan, hayatı boyunca sadece bir kez tüm dünyayı yasa boğdu… Rahmetle Anıyoruz Güzel İnsan

Muhammed Altun
Muhammed Altun
Kafasının estiği yere giden bir yolcu. :) :) Bir dünya yaratın ve o dünyanın içine en güzel aşkları koyun ve başrol oyuncusu siz olun lakin o oyunu kuralına göre oynayın...

Related Articles

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles