31.4 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 24, 2024

PRERNA

PRERNA

Dear Prerna, sana hangi lisan ile sarılayım? Ecnebi lugatlerin seni incitmesinden korkarım. Korkarım gözlerindeki ışıltının göçüp gitmesinden. Seninle ben Prerna, farklı lisanlardaki aynı sese talibiz. Gözlerimizde ki rengi kuşanmak isteyenler için baharın habercisi olacağız.

Sen Prerna, genç kızlığımın sancağı semada seyredaldığim hayallerimin minberisin. Parlayan bir ışığı kapatmaya hangi setrin yeter ki? Sendeki Prerna, bu hayatı yaşanabilir kılan. Âlemde varolan durağanlık veyahutta süreğenlik. Biricik mahsus ve münhasır kılınan insan vasfına yakışı kalır mı? İnsan , kelâm olmadan doğduğunu mu sanır? Ne yazık! Çünkü âlemden gayrı tek kişilik tahtında yaşar insanoğlu. Issız ve yalnız bu tahttın ihtişamı, o derin boşluğu kapatmaya yetmezdi. Sendeki bu temsil, tüm dünyayı memleket kılan tezahürlerdendir.  Yani Prerna, bu ikindi manzarası güzellemesi şüphesiz hayal cepheme nazırdı. Benimdi, bana özeldi. Âdeta kelamımın ziynetiydi. Benim arzuma tâbîydi. Onu memleket bildim, hattından nazar etmedim. Kıymet bilmek, kimlik bilmekten öteydi. Çünkü kıymet, nimetti. Ardı arkası kesilmeyen şükrünü sığdırmaya yer ararım. Yeşilin hoyratlığını kesmek, mecnunluktur. Peki ya bozkıra teslim olmaya ne demeli? Hangi şehirde olduğunu bilmek seni o topraklara yâr etmeye yetmez.Gönlün mutmain kılındığı her belde de gurbetsin artık.

Aman ha Prerna! Doğumu bu fidandan mahrum kılıpta yazık etmeyelim ömre. Sonra başlar her tebessüme bel bağlayışlar. Her taşı kader sanmalar. Her nefeste onu aramalar. Her çığlıktan ürkmeler. Ak, karadır. Belkide kara, ak. Yansıması bu hayatın yanıltır beni. Engebesiz vücudun titreşimleri varır kapıma. Sesi kısılmış satırların şairi hatrına Prerna! Seninle ben, farklı lisanlardaki aynı sese tâlip kalmaliyiz.

 

Yabancı kelimelerin anlamları;

Lisan= dil , sert=örtü, münhasır=özel kılınan, tezahür=görünen, nazır=bakan

 

 

 

 

 

 

 

READ  Rüzgâr
Sümeyye Acar
Sümeyye Acar
Yazar olmasa da çabası bu babtadır. 5 Mayıs 1999’da İstanbul Pendik’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini yaşadığı ilçede tamamladı. Lise eğitimini Uluslararası Pendik AİHL’de bitirdi. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinden mezun oldu. Hayallerinde bir dünya yazmayı ve onu gerçekleştirmeyi sever. Derdi olan öğretmen vasfına erişmeye, bunun yanı sıra değerli hocamız Ahmet Avcı’nın söylediği “Eğitim, gönlün gönle değmesidir.” cümlesindeki mertebeye ulaşmayı hedefliyor.

Related Articles

5 YORUMLAR

  1. Bu nasıl bir yazıdır Ya Rabbi, bu derin kelimeler, ince manalar….Bu kelimelerin çıktığı yüreğin altında kim bilir neler yatıyor.. Teşekkürler

    • En çokta bunu istiyorum. Sizde kalanı merak ediyorum. Eminim ki yazımı okuyup hissedenin yüreğin altında kim bilir hangi duygular yatıyor? Ruhumun Varisi Kuzey Yıldızı yazımı da okumanızı rica ediyorum. Ben teşekkür ederim

      • Yazılarınız çok derin ve tesir edici, bundan ötürü kuru kuru okuyup geçmek istemiyorum ve bundan ötesi bir günde iki yazınızı kaldırabilir mi bu yürek bilemiyorum…Lakin merakıma ve heyecanıma da galebe gelemeyeceğim, hemen okumaya gidiyorum…

  2. Gerçekten ne kadar güzel bir yazı,okurken keyif alıyorum.Bu kelimeler ancak bu kadar güzel dökülebilirdi.Allahım daha daha güzellerini yazmanı nasip etsin inşallah.Seninle Gurur duyuyor seninle birlikte biz de yeşeriyoruz. Biz gençlere böylesi bir örnek için gerçekten çok çook teşekkür ederiz bir sonraki yazıyı merakla bekliyoruz.

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles