4.7 C
İstanbul
Cumartesi, Ocak 28, 2023

Neden Spor Yapmalıyım?

Günümüzde spor yapabilmek maalesef Pandemi dolayısıyla çok zorlaşmaya başladı evlerimizde kalmak yürüyememek, spor salonuna gidememek vb gibi faaliyetlerde alanımızı kısıtlanmış durumda fakat bu evlerimiz de kaldığımızda spor yapmayacağız anlamına tabi ki gelmiyor. Evde kaldığımız sürelerde basit hareketler evde ki imkanlar ile de aslında formumuzu ve sağlığımızı koruyacak şekilde çalışabiliriz. Aman, sakın ha evde sıcacık yatağınızın cazibesine kapılıp üşengeçlikte yapmayın! Üşengeçlik bir insanın hedefleri ve planlarındaki en büyük engellerden biri olabilir. Gün içinde ki planlarınıza artık bugün spor yapacağım faaliyetini eklemelisiniz çünkü spor sağlık açısından önemli olan düzenli egzersiz yapma alışkanlığını kazanma şeklinde değerlendirilebilir. Her geçen gün düzenli yapılan sporun kişilerin hem bedenine hem de zihnine inanılmaz faydalar sağlıyor. Bunun için isterseniz kendi kendinize egzersiz yapın ya da ister online derslere katılabilirsiniz ama ne olursa olsun mümkün olduğu kadar spor yapmaya zaman ayırmalısınız. 
Ne kadar çok düzenli spor yaparsınız hayatınızda ki etkileri de bir o kadar çok olacaktır ama toplumumuzun bazı kesimlerinde spor yapmanın amacını sadece kilo vermek için sanan bir kesim de var tabi Spor yapmanın aslında halk arasında ki genel geçer faydaları ve bilinenlerinin dışında sayısız olumlu yanları vardır. Haydi şimdi onlardan bazılarına bakalım…

SPORUN BEDENSEL FAYDALARI

  1. Aşırı kilo alımına karşı korur ve iştahınızın kısa süreli etkilerle azaltılmasını sağlar ve bunun yanında isteğinize göre sağlıklı bir beslenmeyle kilo vermenizde büyük rol oynar.
    – Evet spor yapmak kilo vermek, kilonuzu korumanız ve aşırı iştah halinizi hafifletecek bir faaliyettir ama sadece spor yaparak kilo vermeniz zor olabilir eğer ciddi anlamda vücudunuzun istediğiniz şekle girmesini istiyorsanız düzenli spor ve sağlıklı beslenme kesinlikle şart.

2. Denge ve koordinasyonunuzun gelişmesine yardımcı olur.
– Sporun bir diğer faydası ise denge ve koordinasyon becerileriniz düşükse kesinlikle spor yapmalısınız hayatımızın çoğu yerinde aslında bu iki etkileşimi sıkça kullanıyoruz yürürken bile bir dengemizin olması gerekiyor koordinasyon da ise bir işin kolaylıkla yapılması becerisi olan bir hareket özelliğidir yani bu iki beceri gündelik hayatımızda geliştirildiklerinde bizlere çok yararlı olacaktır.


3. Yaşlı bireylerde ki kısa süreli belleklerin gelişmesine yardımcı olur.
-Yaşlı başlı insan spor mu yapar demeyelim tabi ki yapar hatta çokta güzel yapar belki hareket alanları yüzde olarak çok yüksek değil fakat ufak yaptıkları egzersizler onların hem kısa süreli belleklerinin gelişmesinin yanı sıra unutkanlık seviyelerini de düşürür bunun için biz ne kadar spor yapıyorsak büyüklerimize de spor yapma konusunda onları destekleyip teşvik etmeliyiz hem onlarla birlikte vakit geçirmiş olup onları ufakta olsa mutlu etmiş oluruz. 🙂


4. Uyku problemi yaşıyorsanız düzenli yaptığınız spor kolay uyumanıza yardımcı olacaktır.
– Bir türlü uyuyamıyorum sağa dönüyorum olmuyor sola dönüyorum olmuyor evet günümüzde uyku çoğu insanın problemi ama uykunuzun düzenli bir hal almasını istiyorsanız kesinlikle düzenli spor yapıp kendinize bir uyku düzeni oluşturduğunuzda bu sorun tamamen ortadan kalkabilir.


5. Vücutta ki yağları kasa çevirmemizi sağlar.
-Evet vücutta ki yağları eritmek, eriyen yağları kasa çevirmek biraz zor ama asla imkansız değil hem de doğal ve ücretsiz 🙂 ama nasıl? Tabi ki düzenli spor yapmak sayesinde. Spor yapmaya başladığınızda harekette çalıştığınız bölgenin yandığını hissedersiniz ve tamam kaslarım oluşuyor dersiniz ama aslında o şekilde olmuyor bunu biliyor muydunuz? Aslında Çalıştığınız bölgede ki yanma hareketi yaptığınız esnada değil hareketi bitirip dinlemeye başladığınız kısımda kaslarınız oluşuyor bu ufak bilgiyi de buraya bırakayım.


6. Kemiklerin kırılmalara karşı direncini ve yoğunluğunu arttırır ve kemik erimesi risklerini azaltır.
-Evet bu madde için kendi adıma konuşmam gerekirse aktif olarak oynadığım spor hayatım boyunca sayısız burkulma, çatlak, zedelenme gibi sakatlıklar yaşadım ama sürekli spor yaptığım için bu sakatlıklar asla çok uzun sürmedi maksimum bir çatlakta 1 ay sonra tekrar sahalara dönmüştüm belki bunun yaşımın genç olmasından da kaynaklı olabilir ama aslında bu madde de anlattığı gibi düzenli olarak spor yapan kişilerin ağır sakatlık yaşama oranları çok düşüktür ne kadar çalışırsanız kemikleriniz ve kaslarınız bir o kadar güçlenir ve daha dinç bir vücuda sahip olursunuz ilerde yaşlandığınızda düzenli spor yapmanın faydasını kemik erimesi riskinizin oranın çok düşük olması şekilde faydasını görmüş olacaksınız.


7. Kassal güç ve dayanıklılık seviyenizi arttırır ve bel ağrılarının hafiflemesini sağlar ek olarakta bu ağrılardan kurtulmanıza yardımcı olur.
-Kaslarınız ne kadar kuvvetli olursa vücudunuz da bir o kadar etkilere karşı dirençli olur. Mesela örnek vermem gerekirse kaslarınız güçlü ve dayaklı değilse ağır bir şeyi yerden kaldırırken çok fazla enerji kaybedersiniz ve o an belinize çok büyük zarar verip tutulma, fıtık gibi rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz bunun için aslında çok ağır bir şey olmasına bile gerek yok en basit de pazar poşetlerini bile uzun süre taşısanız hemen belinize ve sırtınıza bir ağrı gelir bunlar vücudunuzda ki kasların yeterince kuvvetli olmamasından kaynaklanıyor ama düzenli spor yaptığınız da hem kaslarınız daha güçlü ve dayanıklı olacak hem de yaptığınız egzersizlerle doğal bir şekilde ağrılarınız hafifleyecek ve ortadan kalkacaktır.


8. Kalp rahatsızlıkları riskini azaltır ve ilaç kullanımı oranınızın düşmesini sağlar.
-Yapılan düzenli spor ile kesinlikle gelecekte oluşacak kalp rahatsızlıkları riskini azaltır düzenli spor yapan vücut, sağlığını diğer ek ilaçlara gerek duydurmaz buna örnek olarak bir üst madde de uyku problemi yaşayan kişiler çareyi direk uyku haplarında arıyor bunun yerine neden günlük 1 saat spor yapıp hem uykunuza yardımcı olmasını sağlayıp bir de ek olarak sağlığınız açısından sayısız avantajını da kullanmayasınız ki.


9. Maksimum oksijen kapasitenizi arttırır. Yüksek tansiyon riskini ilerlemesini azaltır.
– Şu an günümüzde çoğu insanda olan bir problem tansiyondur. Bu hastalık başladığında sizde kalan dikkat edilmediğinde çok tehlikeli olan bir rahatsızlıktır ilerde böyle bir hastalıkla karşılaşmak istemiyorsanız kesinlikle düzenli spor yapmalısınız.


10. Yüksek tansiyonu olanların tansiyonunu kontrol altında tutmasına yardımcı olur. Kanda ki triglycerid seviyesini azaltır.
– Kandaki triglycerid nedir peki? Kanınızda yer alan bir tür yağdır bu yağ türünün kanınızda yüksek oranda bulunması kalp rahatsızlığı riskinizin artmasına sebebiyet verir. Bu yüzden bu detaylara dikkat edip karşılaşmamak için önceden tedbir almak kesinlikle sizin yararınıza olacaktır. Bakıldığında bizlerin hasta olmamıza sebebiyet verecek bir sürü şey varsa sağlığımızı korumak için de yapılacak bir o kadar faaliyet var bu yüzden önceden tedbir almak kesinlikle sizin yararınıza olacaktır.


11. Kalp damar dolaşımını geliştirir. Anaerobik eşiği arttırır, bu da çabuk yorulmayı ve dolayısıyla kanda laktik asit birikiminin erken oluşmasını engellemiş olur.
– Burada vurgulamak istediğim ise kesinlikle geç yorulma eylemidir. Günlük hayatınız eğer koşuşturmalı geçiyorsa kesinlikle yorulacaksınız ama 1 işin sonunda yorulmak mı sizin için iyi yoksa 5 işin sonunda mı yorulmaya başlamak iyidir? Hepinizin 5 dediğini duyar gibiyim bence de öyle yeni Dünyada kesinlikle herkes iş verimliliği bekliyor sizden bunun için de tempoya ayak uydurup hemen çabuk yorulmak istemiyorsanız yarın spor yapmaya başlıyorum demeniz sizin için güzel bir başlangıç olacaktır.


12. Kalp krizi geçirdikten sonra hayatta kalma şansınızı arttırır.
-Genel olarak tıpta kalp krizi geçiren kişilerin bu hastalığı atlatıp hayata tutunması bir mucizedir neden sizde spor yaparak olabilecek risklere karşı kendi mucizenizi gerçekleştirmiş olmayasınız ki?


13. Kandaki yoğunlaşmayı azaltır kalbinizin daha verimli pompalama işlevini yapmasını sağlar.
-Koşma veya tırmanma gibi fiziksel efor gerektiren durumlarda, kalbimizin daha kuvvetli ve daha hızlı attığını hissederiz. İşte bu durumlarda kalbiniz verdiğiniz efora bağlı olarak çalıştığında daha güçleniyor ve pompalama işlevini daha verimli yapmasını sağlıyor. Kalbiniz 1 dakikada yaklaşık 5.5 litre kan pompalıyor bu da 1 günde 8 ton ediyor peki siz sizin için bu kadar fonksiyonel çalışan kalbinize sizde onun daha güçlenmesi için bir şeyler yapmak istemez misiniz?


14. Çarpıntı riskini azaltır çok çeşitli sebeplere bağlı baş ağrılarından kurtulmanızı sağlar. Hamilelikte gerçekleşen birçok rahatsızlıktan (ör. kabızlık, bel ağrısı, mide ekşimesi gibi) kurtulmanızı sağlar.
– Baş ağrısı, bir anda gelen çarpıntı bunlar gündelik hayatımızı olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıklar kesinlikle ilk olarak bilinçsiz alınan ilaçlar yerine spor yapmayı denemelisiniz bu sizi daha rahatlatacaktır ama spor yapmanın da bir faydasını görmüyorsanız kesinlikle bir doktora gitmelisiniz. 
Günümüzde yeni yeni katılan, çiftlerin egzersiz yapmak için gittiği salonları görmüşsünüzdür orda ki asıl olayın çocuğun anne karnında sağlıklı gelişmesinin yanı sıra aslında anne adayının yaşayacağı zorlukları da en aza indirmeye çalışmasıdır bu yüzden yeni nesil anneleri bu konuda daha şanslı.


15. Şeker hastalığı gelişme riskini azaltır ve sigarayı bırakmanıza da büyük oranda yardımcı olur.
-Sigara vücudunuza verebileceğiniz en büyük zararlar sıralamasında kesinlikle ilk 10′ un içinde, eğer bugün kendinize bir iyilik yapmak istiyorsanız sigarayı hemen bırakmak için çabalamalısınız bu çabanızın yanında en büyük iki destekçiniz azminiz ve sağlıklı bir hayat diye başladığınız düzenli olarak yapmaya başladığınız spor olacaktır bir şeylerle uğraşmak sizi sigara içmek için uyaran dürtülerinizi susturmanızda büyük rol oynayacaktır.


Bu maddelediklerim sadece bedensel etkilerinin bir kısmı peki spor yapmak sadece bedensel olarak mı bize faydası var? Hayır spor yapmanın faydaları bunlar ile sınırlı kalmıyor ruhsal olarakta bizlere olan katkıları göz ardı edilemeyecek şekilde çok fazla, onlardan bazıları ise;

SPORUN RUHSAL FAYDALARI:

1. Endişe ve kuruntularımız azaltılır. Streslere karşı korunmaya ve kurtulmaya yardımcı olur.
-Stres günümüzde neredeyse 10 insanın 8′ inde vardır bu durum eğer çok aşırı olmadığı sürece aslında kişiyi faaliyete geçiren bir eylemdir ama stresin dozu çok yüksek ise kişiye ciddi anlamda psikolojik ve bedensel zararlar verebilir bunu da engellemek ve dozunu ayarlamayı öğretmek içinde size yardımcı olabileceğini bildiğiniz artık bir faaliyet var. 


2. Soğuk ortamlara çabuk adapte olmanızı sağlar.
– Çocukluğunda çekingen ve ortamlara uyum sağlamakta zorlanan biri olarak kesinlikle spora başlamam beni değiştirdi soğuk ortamlara değil adapte olmak ortamın havasını soğuktan sıcağa döndürecek kadar özgüvenim var tabi bunun da bana hayatta bir çok olumlu etkisi oldu.

 
3. Yaratıcılık gücünüzün artmasına yardımcı olur daha net düşünmenizi sağlar.
– Spor yaptığınızda kesinlikle yaratıcılık gücünüzde gelişecektir en basit örneğinden bir maç yaptığınızda sayısız pozisyon oluşuyor ve sizden o opsiyonlardan birini oluşturmanız bekleniyor ne kadar çok düşünürseniz bir o kadar çok pozisyon oluşturuyorsunuz ve normal hayatınızda da bakıldığın da elinizdekileri alıp çok farklı bir şeye dönüştürmekte aslında sizin elinizde. Ne demişler hayat size limon veriyorsa limonata yapın ama neden limonata yerine limon aromalı soğuk çay yapmayasınız ki? 🙂


4. Kendinize olan güven duygunuzu arttırır rahat olmanıza yardımcı olur.
-Kendinize olan güven duygunuz ne kadar çok gelişirse aslında bu dünyada bir o kadar varsınız bu yüzden burada ben de varım demek istiyorsanız ilk olarak kendinize olan güveninizi arttırmalısınız bunu da en basit örneği spor yapmak, sevdiğiniz bir branşınız olması bu faaliyetlerde çabalamak ve bir şeyler başarmak hem sizi rahatlatacak hem de kendi gücünüzün farkına varıp kendinize olan güveniniz bir o kadar artacak.


5. İşverilerinizi arttırır. Bol enerji ile hayatınız ilerler. Günlük yaşamınızda acil durumlarda ihtiyacınız olan enerjiyi sağlamanın yanında sonradan ihtiyaç olan enerjinizi de korumanıza yardımcı olur.
-Hayatınızda en çok ihtiyacınız olan şeylerden biri de enerjidir. Spor yapmak enerjinizi nasıl mı etkiler? Öncelikle güne spor yaparak başlamak zinde bir güne başlamak isteyenlere birebir bir faaliyettir sabah yapılan bir sporda güne çok yüksek dozda bir enerji ile başlayacağınızdan emin olabilirsiniz ve spor yaptığınızda bu faaliyet, size enerjinizi nasıl kullanacağınızı ve nasıl koruyacağınızı da kesinlikle öğretecektir.


6. Oluşacak hastalıklara bağlı olarak iş günü kaybınızı azaltır.
– Düzenli spor yapmak, spor yapmanın vücudunuzda yapacağı bedensel etkileri anlattığımız üzere sağlığınızda ki oluşacak olumsuz etkilerinde riskini azaltarak iş günü kaybınızı azaltacaktır.


7. Yeni insanlara karşılaşmanıza ve yeni arkadaşlar edinmenize yardımcı olur.
-Spor yaptığınızda sizin gibi kendine dikkat etmek, sağlığını korumak isteyen kişiler olacaktır alın size bir ortak yön. İnsanlarla yolda yürürken durup birden kaynaşamazsınız bu biraz zor olabilir ama oluşturduğunuz ortak bir eylem sizi yeni insanlar ve dostluklar kurmanız da çok etkisi olacaktır mesela benim en yakın iki arkadaşım basketbol oynamaya başladığım zamandan beri hayatımda olan kişiler ve onların dışında da tanıştığım çok sayıda arkadaşım vardır.


8. Spor yapmadan hareketsiz bir yaşam tarzına sahip kişilerin yorgunluğa karşı direncini arttırır ve dinçlik hissinin artmasına katkıda bulunur.
-Daha önce spor yapmadıysanız kesinlikle yapmaya başladıktan sonra günlük yaşamınızda oluşacak yorgunluk seviyeniz düşecektir kendinizi daha zinde ve sağlıklı hissedeceksiz bu da sizi psikolojik olarak daha mutlu edecektir.


9. Sıkıntıların azalmasına, eğlenme ve neşelenmemize kısa bir şekilde hayattan zevk almanızı sağlar. Hayatınızı düzen katar.
– Spor yapanın hayatınıza düzen katacağını da eklemek istedim belki bu madde en önemlilerinden olabilir karmaşık ve takip etmekte zorlandığınız, bir şeyleri sürekli unutup aksattığınız bir hayatınız varsa kendinize oluşturduğunuz planlar ve düzenli spor yapmak ile hayatınız için enerjiniz, azminiz size düzen ve başarı sağlayacaktır ve her şeyden önemlisi eğlenme bu maddeyi eklerken aslında size anlatabileceğim bir sürü kendimden örnek var ama sizi tabi ki de sıkmayacağım. 🙂 Ama şunu söylemeliyim ki hayatıma spor girdiğinden beri artık yapmazsam eğlenemeyeceğim gibi geliyor. Belki biraz tuhaf gelebilir size ama bana en güzel duyguları, dostlukları, kahkahaları, başarıları, pes etmemeyi, hırsı, azmi çoğu şeyi onun sayesinde öğrendim bu yüzden kesinlikle isterim ki benim yaşadığım bu duyguları sizde yaşayın bugün hayatınızda bir yenilik başlasın ve sizi hedeflediğiniz en güzel yere getirmesinde katkı sağlasın benim sağladı denendi ve onaylandı şimdi sıra sizde…


Bu maddelediklerim ise spor yapmanın ruh sağlığına olan önemli katkılarından sadece bir kaçı, görüldüğü üzere spor yapmak insanın hayatında çok büyük önem almaktadır. Bizlerin yapması gerekende elimizden geldiği kadar kendimiz için çalışmak ve zaman ayırmaktır. spor yapmayı kendiniz için yapmaya başladıktan sonra çevrenize de yayın küçüğü, büyüğü, yaşlısı aslında hiç fark etmez çünkü spor yapmaya herkesin ihtiyacı vardır. Güzel ve mutlu sağlıklı bir hayatın anahtarlarından biriside spor yapmaktır bende çok isterim ki herkesin bu anahtardan bir tane olsun.
ve son zamanlarda dikkatimi çeken bir şeyi vurgulamak isterim ki sporu yapmayı başkalarına güzel ya da çekici görünmek için yapmayın çünkü sizlerin böyle bir şeye aslında ihtiyacı yok toplumların oluşturduğu kalıplaşmış güzellik algılarınız ya da şekilleriniz olmasın siz sadece siz olun hayatınızda sporu kendinizi mutlu etmek ve sağlığınızı korumak için yapın diğer düşünceler kimin umurun da! Herkesten önce siz kendinizi sevin ve sadece bunun için yapın.

Önceki İçerikHüzünlü Köşe Başları
Sonraki İçerikAdını Sen Koy
İpek Haleplioğluhttps://ipeksii.wordpress.com
Merhaba ben İpek Haleplioğlu Kastamonu Üniversitesi BESYO Beden Eğitimi ve spor öğretmenliği 3. sınıf öğrencisiyim. profesyonel sporcuyum.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles