5.7 C
İstanbul
Çarşamba, Mart 29, 2023

Nakit Döviz Çekiminde Müşteriden Alınan Komisyon Kararı İptal Edildi!

Hatırlandığı üzere; bankadan nakit döviz çeken müşteriden komisyon alınmasını sağlayan Merkez Bankası talimatnamesi, bazı hukuki tartışmaları da beraberinde getirmişti. Süren çeşitli itirazlar ve başvurular ardından alınan komisyon bu sabahtan itibaren kaldırıldı. Müşterinin de beklediği şekilde artık bankadan nakit döviz çeken kişiden komisyon alınmayacak. Uygulamanın kaldırılmasının nedeni ise; işleyen sistemin sağlığına şüphe yaratacağı ve olumsuz şekilde etkileyebileceği gerekçesiyle ekonomi yönetiminin bankaları uyarması neticesinde kaldırıldığı belirtiliyor.

Alınan karar ile vatandaş kendi hesabında duran parasını çekeceği zaman artık herhangi bir komisyon ücreti ödemeyecek. Komisyon alınması gerektiği haberleri yaklaşık üç hafta önce çıkmıştı. Bankaların talebi ile düzenlemeye giden Merkez Bankası nakit döviz işlemlerinden komisyon alınmasının önünü açmak amacıyla çeşitli düzenlemeler yapmıştı. Fakat yapılan düzenlemeler çeşitli tepkileri de beraberinde getirmişti. Bazı hukukçular bankanın müşteriden komisyon alabilmesi için önceden bilgilendirmesi gerektiğini savunmuş ve düzenlemenin bundan sonraki süreçte bankada dövizini değerlendirenler için yine bilgilendirmenin yapılmasını şart koşarak düzenlemenin geçerli olabileceğini belirtmişlerdi.

Bankalar Farklı Düşünüyordu

Diğer hukukçuların aksine banka hukukçuların farklı fikirdeydi; bu bağlamda bankalar kendisinden dövizini almak isteyen vatandaşa “Eğer nakit çekersen komisyon ödersin” şeklindeki söylemin onay alınması anlamında olduğunu öne sürüyordu. Ayrıca bankacılar, yeni düzenlemeyi şubeler vasıtasıyla internet sitelerinde duyurulmasının zorunlu görülen haber verme sürecinin onay için yeterli olduğunu belirtiyordu. Ancak ekonomi yönetimi, bu düzenlemenin uygulanmasını sisteme olan güvende çeşitli aksaklıklar doğurabileceğini kaydetti ve yapılan bu uyarılar nedeniyle bankaların bundan vazgeçtiği konuşulan haberler arasında.

Komisyonu Geri Alanlar Bile Var!

Bugün alınan yeni karar neticesinde uzmanlar, şu ana kadar alınan komisyonların geri ödenmesi gerektiğini savunuyor. Hatta eğer banka komisyon vermeyi reddederse Tüketici Hakem Heyeti’ne gidilebilir. Konuyla ilgili konuşan Özcan Kadıoğlu ise kendisinden kesilen komisyonu bankaya dilekçe vererek geri aldığını belirtti.

Tartışma Yaratan O Maddeler

FİNANSAL TÜKETİCİLERDEN ALINACAK ÜCRETLERE İLİŞKİNUSÛL VE ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ’İN 5’İNCİ MADDESİ:

(3) Sözleşmeler kapsamında ücret alınabilecek her bir ürün veya hizmet için finansal tüketicinin onayının alınması zorunludur. Sözleşmede ücreti belirlenmiş olan ürün ve hizmetler haricinde bir ürün veya hizmetin kuruluşlar tarafından ücret karşılığı verilebilmesi için işlemin gerçekleştirildiği alanın yapısına uygun bir şekilde, finansal tüketiciye işlem öncesinde ücrete ilişkin bilgi verilmesi ve finansal tüketicinin onayının alınması gerekmektedir. Kuruluşlar tarafından finansal tüketicinin onayının alındığı ispat edilemediği takdirde, onay alınmamış sayılır.

TALİMATNAME:

Sözleşmeler kapsamında ücret alınabilecek her bir ürün veya hizmet için finansal tüketicinin onayının alınması zorunludur. Sözleşmede ücreti belirlenmiş olan ürün ve hizmetler haricinde bir ürün veya hizmetin kuruluşlar tarafından ücret karşılığı verilebilmesi için işlemin gerçekleştirildiği alanın yapısına uygun bir şekilde, finansal tüketiciye işlem öncesinde ücrete ilişkin bilgi verilmesi ve finansal tüketicinin onayının alınması gerekmektedir. Kuruluşlar tarafından finansal tüketicinin onayının alındığı ispat edilemediği takdirde, onay alınmamış sayılır.

Önceki İçerikSoğuk Bir Ruhum
Sonraki İçerikUmut Uçurtmanın İpinde
Şüheda Şalışlıoğlu
20 yaşındayım. Mersin Üniversitesi psikoloji bölümü öğrencisiyim. Kendimi bildim bileli yazma, karalama, çizme alanları ile çok ilgilendim, içli dışlı oldum. Ve bu hobilerimi -hele hele yazma- bu mecra ile birleştirip daha iyi ve daha güzel işlere imza atmak istiyorum. Daha çok okumak, okudukça yazmak ve yazdıklarımı paylaşmak sanırım beni en çok mutlu edecek şey olabilir :)

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles