Martin Scorsese İmzalı Sıkı Dostlar’a Yaklaşabilecek Bir Yapım: Legend(Efsane)

Efsane (İngilizce: Legend) 2015 yapımı aksiyon filmi. 1960’lı yıllarda Londra’nın doğu yakasına hakim olan organize suç şebekesi liderleri Kray ikizlerin hikâyesini anlatır.

Film gerçek hayattan uyarlanma olup iki kardeşin hikayesini konu alıyor. 24 Ekim 1933 doğumlu ikiz kardeşler Ron ve Reggie Kray, dünya suç tarihine isimlerini yazdırmış 2 karakter. 60’lı yılların İngiltere’sinde Londra’nın Doğu yakasını hakimiyetleri altına alan ve kurdukları suç şebekesiyle efsaneye dönüşen gangster kardeşler, güç, ün ve paranın getirdiği bir tanrı kompleksi ile kendi sonlarını da getirmişlerdi. Ancak bu durum efsanelerinin unutulmasını değil, tam aksine daha da fazla yayılmasını sağladı. Haklarında çekilen türlü belgesellerin ardından Tom Hardy başrolü ile beyazperde de yerini alan Legend filmi de bunlardan biri. Bu kardeşler ise ikiz. Fakat ikiz olmalarına rağmen tamamen farklı bir karakter yapısına sahipler. Film 1950-1960 yıllarında Londra’da bir çetenin şehirde hüküm sürmesini konu alıyor. Hüküm süren çetenin liderleri ise Ronald ve Reginald Kray. Bir miktar dram, bir miktar biyografi ve bir miktar da polisiyeden oluşan bir film. Tom Hardy iki farklı karakteri canlandırıyor. Bu kardeşlerden Reginald işini nasıl yapacağını bilen zeki bir adam. Ronald ise daha çok aksiyon peşinde koşan, dengesiz kararlar veren, tamamen tutarsız, ne yapacağı kestirelemeyen bir psikopatın teki. Kısacası Ronald eğer Reginald‘ın kardeşi olmasa büyük ihtimalle Reginald tarafından öldürülürdü. Fakat Reginald kardeşlik bağına çok değer verdiği için Ronald‘ın her hatasını telafi etmekle uğraşıyor. İstemeye istemeye de olsa her zaman kardeşinin kardeşinin arkasını kolluyor. Hatta sonunun belki de Ronald tarafından geleceğini bildiği halde yapıyor bunları. Filmde çok güzel bir replik var bu konuyla ilgili “Ne kadar istesem de seni öldüremiyorum.”

Stres altında yavaş yavaş parçalanmakta olan büyük kardeş Reggie ve şiddet düşkünlüğü sebebiyle dehşet saçan küçük kardeş eş cinsel Ron’u ayrı ayrı canlandırma işinin altından başarıyla kalkan oyuncuya, Reggie’nin büyük aşkı Frances rolünde narin yıldız Emily Browning eşlik ediyor. Gangsterleri yakalamaya ant içmiş olan ve en sonunda amacına ulaşan Scotland Yard dedektifi Nipper Read rolünü ise Christopher Eccleston  üstleniyor. Kardeşler arasındaki çekişme, Reggie’nin Frances ile olan ilişkisi ve Ron’un giderek kötüleşen paranoid şizofrenisini ön plana çıkartan yapımın yönetmenliğini ise Salt’ın Oscar ödüllü senaristi Brian Helgeland  üstleniyor. Filmin senaryosuna da imza atan Helgeland’ın dayanağı ise John Pearson imzalı The Profession of Violence kitabı oldu.

Yazmaya on beş yaşımda şiirle başladım. Bu şiirler, ilk gençliğimin romantik tepkileriydi. Daha sonraları yalnızca kalemin ve dilin değil, bir alan olarak kâğıdın da imkânlarını sonuna kadar kullanmaya gayret ettim. İnsanın sözcükle her şeye ulaşabileceğini düşünen bir insanım. Çünkü söz yoksa insanı bir araya getiren bir şey de yok. Bir yerimiz varsa bu dünyada, o da birbirimizin sesini duymamız gerektiği inancındayım. O yüzden hayatımızdan sanat ve edebiyat eksik olmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir