25.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 21, 2024

Kemanı Ağlatan Adam

Farid Farjad Kimdir ? :

1938 yılında İran’ın başkenti Tahran’da dünyaya geldi. Fars halk müziğinde çok etkin bir birikime sahip sanatçı, Orta Doğu müziğinin özgün notalarını, duygulu olduğu kadar etkileyici, saf ve hüzünlü biçimde sergilemesiyle yansıtmasıyla tanınıyor. Kısacası dünyada adı Kemanı ağlatan adam olarak geçiyor. Farid Farjad vatanını terketmek zorunda kaldı, çünkü 1979’da Humeyni’nin yaptığı İslam Devrimi İran’ı müziksiz bıraktı.

 Farjad, kendisi gibi müzisyen olan Mitra Tavakkoli ile evli 10 yıldır. Geçmişte birçok İran filmine de müzik yapmış olan Mitra , Farid Farjad’ın son albümünün aranjörlüğünü de üstlenmiştir. Farjad’ın eski eşinden ise 3 çocuğu var; 2 erkek 1 kız.

Farjad 32 yıldır, Humeyni’nin yapmış olduğu devrim yüzünden Los Angeles’ta yaşamaktadır.

Farid Farjad, 32 yıldır ABD’de olmasına rağmen içindeki İran’ı koruduğunu şu cümleler ile anlatmaktadır.

“32 yıl önce nasıl bir İranlı ise hala öyleyim. İçinde yaşadığım toplumda asimile olmadım hiç. Çok fazla İranlı var orada hatta bize özgü kanallarımız bile var. O nedenle bugün bile hala düzgün bir İngilizce konuşamıyorum. Kendi kültürümle kalmayı başardığım için orada hayatımı sürdürmekte bir sıkıntı yaşamadım. İran’ı oraya taşıdım diyebiliriz. “Ailem, ilişkilerim her şeyim var orada”

Farjad’ın müziği, yüreğini sızlatan, derinlerde, oralarda bir yerde olanı deşeleyen, kabuğundan çıkartandır. Bazen okyanus köpüğünde yüzercesine serinleten, huzur veren, kimi zaman alaca karanlıklara sürükleyen, alıp götüren bir hissiyattır. Hüznü nakış nakış işleyen kemanı adeta “gel beraber ağlayalım” diyor… Ya da kimi zaman üst üste sigara yaktırabiliyor. Şu anda dünya üzerindeki en iyi keman virtüözlerinden biri olan Farjad’ın, yalnızca piyano ve keman kullanarak oluşturduğu Anroozha (O Günler) isminde beş albümden oluşan bir albüm serisi bulunmaktadır. Ayrıca Golha Orkestrası adlı kolektif iki albüm de sanatçının eserleri arasındadır. Bu albümlerde Farjad, kendi deyimiyle doğadaki hüznü notalara dökmüştür.

READ  Mutlaka Birilerine Sarmak Durumunda Olanlar İçin Harika Bir Şarkı: Kendime Sardım

Farjad, yani adıyla değil de müziğiyle var olmayı seçen birisi. Ülkesine duyduğu özlemi söz kullanmadan sadece notalara dökerek ustalıkla anlatabilen Farid Farjad, büyük bir sanatçı olabilmek için büyük çilelere katlanmak gerektiğinin canlı bir kanıtı.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles