18.9 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Hayat Acil Bir Durum Değildir

KENDİNİZE “HAYATIN ACİL BİR DURUM OLMADIĞINI” SIK SIK HATIRLATIN!

Bu strateji, bir bakıma Richard Carlson’un ‘Ufak Şeyleri Dert Etmeyin’ kitabında vermeye çalıştığı mesajın çok güçlü bir örneği. Her ne kadar pek çok insan tersine inansa da, gerçek, hayatın acil bir durum olmadığıdır.

Yıllar içinde, hayatı acil bir durummuş gibi görme eğilimleri yüzünden hem ailelerini hem de kendi hayallerini ihmal etmiş birçok danışmanım oldu diyen psikoterapist yazar, haftada seksen saat çalışmazlarsa her işin üstesinden gelemeyeceklerine inanarak sinir bozukluklarını andıran davranışlarında haklı olduklarını öne sürüyorlardı. Ben de bazen onlara, öldükleri zaman yapılacak işler listelerinin hâlâ boşalmış olmayacağını hatırlatıyordum, diyor kitabında. Bugün bu yazıyla kendime ve sizlere bir şeyleri tekrar hatırlatmak istiyorum. Şu an her ne durumdaysan kafanda yüksek seste sirenler çalmıyor, ünlemler ve işaretler yolunu, işini, düşüncelerini kesmiyor. Hayat acil bir durum derecesiyle gelmiyor sen derece veriyorsun, bunu hatırlatıyorum!

Kendim de dahil olmak üzere küçük şeyleri büyük bir acil duruma dönüştürmemiş biriyle hiç karşılaşmadım. Kendi hedeflerimizi o kadar ciddiye alıyoruz ki, hayatımızdan eğlenceyi yok ediyor ve kendimize müsamaha göstermiyoruz. Basit tercihleri mutluluğumuzun katı şartlarına çeviriyoruz ya da yapmamız gerekeni belirlediğimiz tarihte bitiremediğimizde dövünüyoruz.

İtiraf etmeliyim ki bende hepiniz gibi ‘Yapılacak işler listeme’ olan saplantımın geçici olduğuna ve işlerimi bitirdiğimde sakin, rahat ve mutlu bir insan olacağıma kendimi inandırdım. Fakat gerçek böyle değilmiş, çünkü listedeki işleri tamamladıkça aşağıdan yenileri ekleniyor.

Aslında hemen her şey bekleyebilir. Hayatımızda çok az olay gerçekten “Acil” kategorisindedir. Şayet yaptığınız işe iyi odaklandıktan sonra göreceksiniz ki her iş zamanında bitivermiş.

Daha huzurlu olma hedefimize ulaşmak için atmamız gerek ilk adım: “Birçok durumun aciliyetini kendimizin yarattığını kabul etmektir.”
Hayat, plânlarımıza uymasa da devam eder. “Hayat acil bir durum değildir!” cümlesini sık sık tekrar etmek size de bu gerçeği hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

READ  Hadi Su Birikintilerinin Üzerinde Zıplayalım!

Sevgiyle ve ışıkla…

Merve Alıcı
Merve Alıcı
Edebiyat ve Şiirsever Bir Sağlıkçı - Biraz da Astroloji'ye meraklı

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles