Güreşçi Bir Baba ve Kızları: Dangal

Dangal filminde hepimizin Hint filmlerinden çok aşina olduğu bir kişi ile karşılaşıyoruz: Aamir Khan. Aamir Khan’ın filmlerinin ne kadar kaliteli ve anlamlı olduğunu fark etmeyeniniz yoktur. Bu filmde çok güzel bir konuya değiniyor.

Dangal Filminin Konusu Nedir?

Dangal filmi, gerçek bir hikâyeye dayanıyor. Böyle harika bir filmin gerçek bir hikâyeye dayanması etkileyiciliğini de epey arttırıyor. Film şu şekilde ilerliyor:

Mahavir Singh Phogat isimli güreş hayranı olan bir adam var. Bu adamın en büyük hayali de bir erkek çocuğu olması ve çocuğunun güreşte dünya birinciliği kazanmasıdır. Fakat erkek çocuğu deği de iki kız çocuğu olur. Bu iki kız çocuğuna güreş öğretmeye karar verir ve hayaline bu şekilde ulaşabileceğine inanır. Fakat orada yaşayan herkes kız çocuğu güreş mi yapar zihniyetindedirler. Kız çocukları onlara göre evlendirilmeli ve evinde kocasına hizmet etmelidir. Mahavir Singh Phogat bu insanların zihniyetinin aksine kızlarına çok inanır ve bıkmadan usanmadan onları güreş müsabakaları için hazırlar. Kızlarda çok iyi iki güreşçi olurlar. Hayatlarında bazen düşüşler yaşasalar da babalarının yaptığı bu önemli şeyi hiçbir zaman unutmazlar.

Aslında film pek çok önemli konuya değiniyor. Özellikle de kadınlara bakış açısı konusuna. Bir babanın o dönemin zihniyetine karşı böyle bir başkaldırıda bulunması önemli bir adım aslında. Ne yazık ki her dönemde kadınlar belirli bir kalıbın içerisine sokulmaya çalışıyor. Ama bu önyargılı insanlar bilmiyorlar ki kadınlar istedikleri zaman her şeyi yapabilirler.

Bazı sahneleri izlerken gözyaşlarınıza hakim olamayacağınıza eminim. O kadar heyecanlı ve duygusal bir film ki bence beğenmemek mümkün değil. Filmi izlediğinizde düşüncelerini benimle paylaşmayı unutmayın. 🙂

Şimdiden iyi seyirler dilerim…

21 yaşındayım. Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim görmekteyim. Edebiyata ve kitaplara gönül vermiş bir gencim. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir