15 C
İstanbul
Salı, Nisan 23, 2024

Güne Dinç ve Pozitif Başlatan Alışkanlıklar

Uyanır uyanmaz yataktan zıplayanlardan mısınız, yoksa öğleye doğru ancak kendine gelebilenlerden mi? Bana sorarsanız bu sorunun cevabı, ikisi de.

Şöyle ki, sabah uyandığımda, eğer kendim için belirlediğim alışkanlıkları uyguluyorsam, güne dinç, enerjik ve oldukça mutlu başlıyorum. Ve bu durum, günün geri kalanını da olumlu etkiliyor. Gün içinde yaşadığım stres ve sıkıntı azalıyor. Fakat, sabah alışkanlıklarımda gevşeklik gösteriyorsam, o gün öğleye kadar ancak kendime geliyor ve günü verimsiz geçiriyorum. Bu konuda yalnız olmadığımı düşünerek, sabah alışkanlıklarımı sizinle paylaşmak istedim. Umarım faydalı olur.

1- Sağlıklı Ve Düzenli Uyku

Güne dinç uyanabilmek, gece uykumuza bağlı aslında. Ertesi günün verimli olmasını istiyorsak, gece ihtiyacımız olan saatte uyumayı ve yanımızda herhangi bir teknolojik alet bulundurmamayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Gün içinde yoğunluktan fırsat bulamayanlar, ya da sosyal medya ve teknolojiyle yakından ilgilenenler, bu açığı gece uyumadan önce kapatmak istiyorlar. Saat ilerledikçe, uykudan alınan verim de azalıyor. Bunun yerine uyumadan önce bir kaç sayfa kitap okumak, hem uykuya yardımcı oluyor, hem de günün stres ve yorgunluğundan uzaklaştırıyor.

2- Erken Kalkma

Hepimizin faydalarından bahsettiği, özendiği, fakat alışkanlık haline getirmekte zorlandığı bir şey erken kalkmak. İşe ya da okula gitmeyenler, genelde saat 9-10 civarı kalkmayı tercih ediyor. Fakat ben, güne bu saatlerde başladığımda hem bitkin hissediyorum, hem de çoğu işimi yetiştirmekte zorlanıyorum. Günüm verimsiz geçtiği için modum da oldukça düşüyor. Bunun yerine sabah 6 civarı kalktığımda, tüm yapacaklarımı yetiştirmenin verdiği rahatlıkla daha enerjik ve pozitif hissediyorum. Hem de günün ilk ışıklarından maddi ve manevi faydalanıyor, kuş cıvıltılarına kulak veriyor, tefekkür ediyorum.

READ  Covid -19 & Diğerleri

3- Su İçmek

Kahvaltıdan önce bir kaç bardak su içmek, hem metabolizmayı harekete geçirmek için faydalı hem de uykumu açıp ferahlık hissi veriyor.

4- Günlük Planları Kontrol Etmek

Güne başlamadan önce daha önceden hazırladığım, o gün yapılacaklar listesini kontrol ediyorum. Böylelikle işlerimi, sıraya koyuyor, yapılacaklar arasında boğulmuyorum.

5- Kahvaltı

Her sabah mutlaka kahvaltı ederim. Kahvaltıdan önce yahut kahvaltı yerine kahve içmek aslında sandığımız gibi bizi enerjik yapmıyor. Doyurucu ve de hamur işi ağırlıklı olmayan bir kahvaltı ( yumurta, yulaf, meyve, kuruyemiş ), bizi zinde ve tok tutuyor. Sonrasında mevsime göre soğuk ya da sıcak kahve içmeyi seviyorum.

Bilimsel Not: 2002 yılında Ulusal Kilo Kontrolü kayıtlarına göre 3 binden fazla insanla yapılan çalışmada kahvaltı yapan bireylerin kilo kontrolü sağlamada daha başarılı olduğu bulunmuş. Yapılan başka bir çalışmada da kahvaltıyı atlayan kadınların gün içinde kalori alımının arttığı gözlenmiş.

6- Bitkilerle İlgilenmek

Sabah, odanın perdelerini açarak hem kendimi, hem de çiçeğimi güneşlendiriyorum ve sulayıp, yapraklarını nemlendiriyorum. Bu arada onu inceleyip, seviyorum. Bitki yetiştirmekte geç kaldığımı düşünüyorum. Her canlının sevgi ve ilgiyle büyüdüğünün en güzel delili.

Başta da söylediğim gibi, her gün bu saydıklarımın hepsini yapamıyorum belki ama en azından bir kaç tanesini hayata geçirdiğimde, olumlu etkilerini hemen fark ediyorum. Ve bu beni bir sonraki gün için motive ediyor. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Hoşçakalın.

Emine Aygördü
Emine Aygördü
Ben Emine. Türk Dili Ve Edebiyatı mezunuyum. Okumayı, düşünmeyi, hislerimi yazıya dökmeyi ve paylaşmayı seviyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles