11.7 C
İstanbul
Perşembe, Kasım 30, 2023

Gerçekler Astroloji Değil Astronomidir

Astronomi nedir? Astronomi (gök bilimi ya da gökbilim), kökenleri, evrimleri, fiziksel ve kimyasal özellikleri ile gök cisimlerini açıklamak üzere gözlemleyen bilim dalıdır. Astronomi; kıpır kıpır olduğumuz, gökte kayacakken koştura koştura dilek tuttuğumuz yıldız kaymasını şöyle ifade eder: Dünya’nın atmosferine giren bir meteoridin sürtünmeden dolayı yanarken ortaya çıkardığı olayın ismidir. Ama siz bu bilimsel gerçeği bırakıp dilek tutmayı unutmayın. Her an kafanıza bir musibet çarpabilir aman ha!

Siz değerli okuyucularımızla konuyu derinden inceleyelim. İnsan tabiatı gereği korkak bir varlıktır. Bir çok nedenin altında yatan gerçeği tetikleyen duygu korkudur. Duygular arasında en güçlü olanıdır. Örneğin karanlık örneğin gök gürültüsü veya bambaşka bir doğa olayı. Bunlar elbet içimizde ürpertileri ve korkuları yaratır. Bir neden ararken insanoğlu, basit olana ,içinde bilimsel tekniklerin olmadığı hurafelere başvurur. Bilimin çok gelişmediği yerlerde bu gibi inançlar doğarak iyice trajikomik bir hal alarak günümüze kadar gelmiştir.

Bir komplo teorisinin meydana gelmesi tamamen insanın zaafları, duygularıyla ilgilidir. Tabi ki bir uğraş, bir eğlence veya bir hobi olarak hayatında yer edinenlere saygı duymak gerekir. Fakat bu ritüellerle geleceğini tahmin edip şu anki ve yarınki hayatını inşa etmek gülünç olacaktır. Burçlardan değil şu görkemli ve gerçek olan yıldız kümelerinden feyz alalım.

Din bilimleri ve ilimleri içinde zaman zaman yer bulan bu alan kutsal kitaplarda geçen bazı kutsal sözlerle bağdaştırılıyor. Bağdaştırılmasının sebebi tabi ki tam idrak edilmemiş olaylardan kaynaklıdır. Kutsal kitaplar gerçeği, bilimi işaret etmiş ve böyle hurafelere inanmamamızın gerektiğini bizlere bildirmiştir.

İncil’de geçen bir vahiyde şöyle yazar:

Tekvin 1: 16-17 – “Tanrı, iki büyük ışığı, güneşi ve ayı, yeryüzünü parlatmak için yaptı. O ayrıca yıldızları yaptı. Tanrı gökteki bu ışıkları yeryüzünü aydınlattı. ”(NLT)

Bereket için, aydınlık için ve gerçeği görelim diye bu varlıklar Allah tarafından yaratılmıştır. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de de bu konuyla ilgili ayetler mevcuttur. Astronominin tek gerçek olduğunu bilimsel verilerden ve kutsal kitaplardan öğrenebilirsiniz.

Kuran-ı Kerim’de geçen bir ayette Yüce Yaratan bizlere yüce kelamlarıyla mesaj vermiştir:

Yunus/5: O, güneşi bir ışık (kaynağı), ayı da (geceleyin) bir aydınlık (kaynağı) kılan, yılların sayısını ve hesabı bilmeniz için ona menziller takdir edendir. Allah, bunları (boş yere değil) ancak gerçek ile (hikmeti gereğince) yaratmıştır.

Yanlışların ardındaki gerçeği aydınlatan bir ışıkta payımızın olmasını isteriz. Elimizden geldiğince bir şeyler yapmak, bir konuya açıklık getirmek gerekir. Yargılamadan, kızarak değil tatlı dille ifade etmek prensibimiz olmalıdır. Gökteki gerçekleri görmek için bir zorumuz olmamalı ve bilimsel verilere dayanarak anlamak hepimiz için daha doğru olacaktır. Bir yıldız gibi gönlünüz, ruhunuzun ve fikirlerinizin parlak kalması dileğiyle…

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Recep Acet
Recep Acethttps://poetauthrecep.blogspot.com/?m=1
5 duyu organlarımla gözlemlediklerimi edebileştirirken kısa ve öz kalmakla idare ediyorum. Sanatsal yönüm, gündelik yaşantılarım içinde ağır basıyor ve bu şekilde bir şeyleri kaleme alabiliyorum.

Related Articles

2 YORUMLAR

  1. İlginç bir konu ele alınmış, fikirlerinizi yansıtmakta üsluben gerçekciliği tercih etmişsiniz, bir şeyler daha görmek istedi gözlerim, konuya alakadar daha açık fikriyat, birkaç cümle fazlası, kaleminize sağlık, devamı bekleniyor sayın yazarım 🌻

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles