16.9 C
İstanbul
Salı, Mayıs 28, 2024

Geceler

 

 

Gün en koyusundan demini alınca güneşten, doğardı dünyamıza geceler…

 

Başlama girizgâhı olmaz bazen cümlelerin öyle ortasından başlar kıyıya doğru süzülür halet-i pür melalim.
Bir gecenin yarısında yola çıkar bütün ilhamlı sözler, gelir kalbin baş köşesine bağdaş kurup oturur.
İnsan dediğin en yüce varlık ya hani, geceleri bir başka renge bürünür ruhu. İnsanın en sarsılmaz gururu, her gününden geriye kalan pişmanlıkların yükü, çaresiz bir annenin gözyaşları, sevdaların en hasret kokanı gecelere tutunur alevlenir yürekten dökülür dile.

Gecenin derin kuyusuna gizlenirsin sessizce, kendinden kaçarken düşersin serin sularına ve öylece kaybolmamak için çırpınırsın.
Ne meşhur bir yazgıdır her günün sonuna yazılan geceler. Şarkılarda belirir ya izi “geceler kara tren geceler, yüklüyor seni bana geceler…” bir gecenin ortasında yükler insanın omuzlarına kaçmak istediği tüm şiirleri, şehirleri, insanları, anıları…

Ay karanlığa kavuştuğunda yürekte parlayan umuttur geceler. Kimi zaman bitmek bilmeyen acının en sancılı anı, kimi zaman en güzel günün filizinde açan çiçeğin habercisi, kimi zaman yalnızlığın dilsiz haykırışıdır geceler.
Bir yarası var gibi, yalnız kalan ve yüreği hüzün kokan gecelerin ama nasıl olsa hüzünlü gecelerin heceleri yalnızlığa bölünür, sonunda çıkarılan da toplanan da yine senin kalbin değil midir?

Sorular, bitmek bilmeyen insanı insanlığından geçiren sorular uykuya hapsedemediğin gecelerde firar eder.

Oysa her gün başka bir yalan bulurken, geceler gerçeklerini saklayamaz insanın. İşte insanın yüreğine ayna tuttuğu an bir gece vakti; kendine dürüst olduğun, yeniden doğabilmenin, yeni bir güne umutla başlayabilmenin anahtarı. Anahtar senin elinde kapı da senin benliğinin ardında, şimdi benliğinden süzülüp o kapıyı açabilirsin şimdi bu gece yeniden doğabilirsin, iyi kalabilmek iyiliğe tutunmak için bu gece kendine bir şans daha verebilirsin. Zira yalnızca hakikatin gölgesinde yaşayan iyiler sonsuz saadete  ulaşacaktır.

READ  Bitkinlik

 

Yeis dolu gecenin en koyusunda, umudu kendine yoldaş etmiş iyiliğe tutunan  tüm iyi insanlara ithaftır…

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Sevde Aktaş
Sevde Aktaş
Doğayı, hayvanları, sevmeyi seven şiir sever. Tarih anabilim dalı uzmanı.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles