Doku

Hissettiğin kokunun bir sonraki evresi dokuyu görmek evresidir. Göz, alıştığını yitirmek istemez.

Pandemi süreci başlayalı tam bir sene oldu. Ne çok can gitti, ne çok şey kıymetsizleşti, nefes aldığımız milimden başka değerimiz yok. İnce eleyip sık dokumaktır emelimiz. Yoksa bir gazetede sudoku bulmacası çözer gibi beyinlere hükmetmek gayesini kastetmiyorum. Bilimde ‘Doku uyumu’ terimiyle ifadelendirilir. Fakat biz sözelciler, sağduyulardaki bileşimini kimya diye adlandırmayız. Buradaki doku, ruhun saydam, bakışın duruluğu, yüreğin kişiye ön yargı anestezisindeki tespitlerdir.

Mekanın fiziği insanın varlığınca mana kazanır. Jose Saramago romanında şöyle bir pasaj geçer; ’’Eczacı kalfası doktora konuşmak istediğini söyledi, yakalandıkları hastalık hakkında bir kanıya varıp varılmadığını öğrenmek istiyordu. Bunun şimdilik kesinlikle bir hastalık olarak nitelendirileceğini sanmıyorum diyerek söze başladı. Doktor, sonra gözleri kör olmadan önce kitaplarda okuduklarını çok basite indirgeyerek özetledi.’’ Hiçbir şey basit değildir.

Şaşkınlık içerisindeyim, katıldığım bir sempozyumda roman kurgusuna benzer olaya tanıklık ettim. Sosyal Bilimler Kent Tarihi hakkında düzenlenen programda eczacı hanımın görme engelli birey için ‘’Kör adam neden gelmiş ki?’’ Diyerek tık nefes yemeği yedikten sonra da sigara içmeye kapıya çıkması durumunda tamamen yorumsuz izledim. Sağlıklı düşünüyor muyuz? Her meslek ne kadar ruhuyla adanmış derecesinde üretim akıcılığında? Çalışmak ile hırs ve ihtiras bürünmesi arasındaki o muhteşem çizgi, ya bir duruşun vardır ya da göstermelik duruşun sır perdesini gizliyorsundur. Sanmak hissiyatının evvelinde işaretler görürüz. Mistik sezgilerden yeryüzünün hücre, doku, molekül ötesinde daha sinerjik yayıldığını kabul edelim. Neye hizmet ediyoruz? Varlığımızın amacını biliyor muyuz?

Cenk, çarpışmak, sahtelik ve gerçeklik taraftarlığı, şu çağın dokusuna; kimisi yarayı deşiyor mental yaraları çoğaltıyor, kimisi de tazelenecek sahi hayatın güz mevsimini silmek niyetiyle şeffaflığı irade paklığından kainata ışık merceği bırakıyor. Okyanus yüreklilerin bütünlüğü, dünyayı iyileştirecek.

“segui il tuo corso e lascia dir le genti”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir