Bugün, Manisa’da yer alan “Ağlayan Kaya”nın o iç acıtan hikâyesini sizlere anlatmaya çalışacağım. Bu hikâye, bir annenin, gözlerinin önünde çocuklarının öldürülmesinin hikâyesidir.

Bu hikâyedeki anne Niobe’dir. Niobe, Yarı Tanrı olan Tantalos’un kızıdır. Onun çocukluğu hepimizin de ismine aşina olduğumuz Hera ile birlikte geçmiştir. Evlilik çağına geldiği zaman Thebai Kralı olan Amphion ile evlenir. Yedisi kız, yedisi de erkek olmak üzere on dört tane çocukları olur. Niobe, bu kadar çok çocuğunun olması ile gururlanır ve Hera’nın sadece iki çocuğu olduğu için onu küçümser. Kendisini ondan üstün görür.

Hera, Niobe’nin kendisini küçümsemesine çok sinirlenir ve çocuklarına Niobe’yi cezalandırmalarını ve onun çocuklarını öldürmelerini söyler. Artemis ve Apollon oklarıyla Niobe’nin gözleri önünde çocuklarını öldürür. Çocuklarının cesetleri başında günlerce ağlar. Onlardan hiç ayrılmaz. Zeus, Niobe’nin bu içler acısı haline acır ve onun acısını dindirmek için onu ağladığı yerde bir taş haline getirir. Bu da Manisa’da bulunan “Ağlayan Kaya”dır.

READ  Türkler ve Hayat Ağacı
Önceki İçerikPsikoloji Biliminde Ekoller
Sonraki İçerik2020 Ajandanı Tasarla
22 yaşındayım. Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim görmekteyim. Edebiyata ve kitaplara gönül vermiş bir gencim. :)

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız