21.7 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 17, 2024

Acıların, Devrimin ve Aşkın Kadını: Frida Kahlo

Acıların, aşkın ve devrimin kadını olan Frida Kahlo, iyi ki doğdun.
Meksikalı ünlü ressam Frida Kahlo, Tam adı ile Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon, 6 Temmuz 1907’de Meksika’nın Coyoacán bölgesinde  dünyaya gelir. Devrimci bir kişiliğe sahip olan Frida Kahlo doğum tarihini, Meksika Devriminin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 olarak değiştirmiştir.
Acılarla geçen 47 yıl ve sanata adanmış bir hayat. Karşınızda Frida Kahlo.

frida kahlo resimleri

Frida Kahlo henüz 5 yaşındayken babasıyla çıktığı bir doğa yürüyüşünde ayağının bir ağaç köküne takılması sonucu acıyla yere düşer. Frida, bu olaydan sonra çocuk felci geçirir. O günden sonra topallayarak yürüyen Frida’ya “Tahta Bacak” denmeye başlanır.

frida kahlo

Okul hayatına Meksika’nın en önemli okullarından birisi olan “Ulusal Hazırlık Okulu”nda başlayan Frida, gelecekte Meksika tarihinde yer edinecek olan önemli isimlerle sıra arkadaşı olur. Frida Kahlo’nun peşini bir türlü bırakmayan kötü kader, 18 yaşında tekrar karşısına çıkar. Frida, okul çıkışı evine gitmek için bindiği otobüsün tramvay ile çarpışması sonucu ağır yaralanır. Tramvay demirinin sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkması sonucu 32 kez ameliyat edilir.

frida kahlo

Frida Kahlo bunca acıya karşın hayata resim ile tutunur. Odasının tavanında yer alan ayna sayesinde oto-portreler çizmeye başlayan Frida’nın ilk eserinin ismi “Kadife Elbiseli Oto-portre”dir.

frida kahlo

Kazadan iki sene sonra tekrardan yürümeye başlayan Frida Kahlo, sanat ve politika camiasına yakınlaşmaya başlar. 1929 yılında Meksika Komünist Partisine üye olur. Frida Kahlo aynı yıl Meksika’nın önde gelen sanatçılarından birisi olan Diego Rivera ile yakınlaşır, ona resimlerini gönderir. Aralarında duygusal bir bağ kurulan çift 21 Ağustos 1929’da evlenir.

frida kahlo

Fakat birbirlerini çok sevmelerine rağmen evlilikleri çok dalgalı geçer. Diego’unun sadakatsizliği, Frida’yı derinden üzmektedir. Frida 3 kez hamile kalmasına rağmen 2 kez düşük yapar ve bir çocuğunu da aldırır. Çift bu çalkantılı evliliği 1939 yılında sonlandırır. Fakat 1 yıl sonra yeniden evlenirler.

Bir gerçek varsa o da bedenime acının ilk kez o gün girmiş olduğudur. Seni sevmeye başladığım o günden beri acı çeken bir yüreğim var.

Frida Kahlo

İlişkilerindeki bu sadakatsizlik tek taraflı değildir. Frida, evliliği boyunca farklı erkeklerle birlikte oldu. Bunlar arasında en önemlisi ise, Rus Devriminin önde gelen isimlerinden birisi olan Lev Troçki ile yaşadığı gizli aşktır. Troçki, Meksika’ya düzenlediği ziyaretlerde Frida’nın evinde kalıyordu. Troçki’nin eşinin bu ilişkiyi öğrenmesi sonucu Frida, Troçki’den ayrılmak zorunda kaldı. Bu ayrılıktan sonra Troçki’ye yönelik düzenlenen suikastin Frida’nın yakın arkadaşının gerçekleştirmesi akıllarda soru işaretleri bırakıyor.

READ  Kalbim Kalbine ...

Frida sadece Meksika’da değil, dünya genelinde eserleri ile gündem olmayı başarmıştır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Fransa’da gerçekleştirdiği sergilerle adından sıkça söz ettirdi. Frida Kahlo’nun yaşamı boyunca 143 resmi bulunmaktadır. Bunların 55 tanesi ise oto-portredir. Son portresini ismi ise “Yaşasın yaşam”dır.

frida kahlo

Frida Kahlo yaşamının son dönemlerinde dayanılmaz acılar yaşadı. 1953 yılında kangren olan sağ bacağı kesilir. Frida Kahlo 13 Temmuz 1954 tarihinde akciğer embolisi teşhisi ile hayata veda eder. Cenazesi ertesi gün yakılır. Külleri ise mavi evlerde muhafaza edilmektedir.

Başıma gelen en iyi şey, acı çekmeye alışmaya başlamam.

Frida Kahlo
Aykut Özavinç
Aykut Özavinç
1997 yılında doğdum. Üniversite öğrencisiyim.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles