Umut kokan sabinin göz kapaklarında bulurum seni. Alemin doğurganlığı karşısında titrer bedenim. Sağ elim kadar ak gönüllerde duyarım seni. Süzülen tonunda bulurum ahengi.

Omuzların, mavinin duruluğu kadar ince, sürgüne mahkum ırkın derdi kadar sağlam. Öyle olmasaydı göklerde taçlanan marifet dinin tüm ahı nakşedilir miydi mabedime?

Mabedim paklanmış öksüzün, en kıymetli emanetin kervanı. Gurbetim olur seni dimağımdan silmek, gurbeti olur alemin varlığını adem saymak. Eğer ki varsa, kıblesi olur hakiki aşkın. Birbiri ardına açılan kapılar, biri diğerine matuf cevapları.

İşte bundan ibaret kucak dolusu atan kalbi öpmek. Var olmanın en bariz hali dudaklarında. Gözyaşı köprün olur ırmağın ve dudakların arasında. Kokusu cennet bahçelerinden, kevser rüzgarlarından sanırım. Masumiyet mektuplarında yazar. Üzerime düşen gölgene sarılır, yokluğunu paylaşırım onunla.

Yokluk nehrinde varlıkla yüzen balık. Lezzetinden doyulmayan gönül yemeği. İşlenmeye hazır beyaz danteller. Alemin doğurganlığı karşısında titriyor işte bedenim. Ruhum en uzun saygı duruşunu yapıyor, köhne gece yaşanıyor ve bazıları isyan gafletleriyle boğuşuyor o gece.

Süheyla, ırmak misali akıyor ruhunda. Sükunet buluyor haşin dalgalar dizinin dibinde. Bakışların su serpiyor alevlere. Sesin suhuletle geziyor engebeli bedenlerde.

Ey Rıza-i Ali’ye layık Süheyla! İlmi taç kılmış başüstüne, elleri bereket kokan süheyla… Gül yaprağı kadar mayhoş, papatya kadar narin süheyla…

Pencereleri ısıtacak, duvarları huzur mavisine boyayacak olan sensin. Belki mürettebatın olacaktır ama gemiyi sürecek olan yine sensin.

Yazar olmasa da çabası bu babtadır. 5 Mayıs 1999’da İstanbul Pendik’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini yaşadığı ilçede tamamladı. Lise eğitimini Uluslararası Pendik AİHL’de bitirdi. Halihazırda Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinde üçüncü sınıf öğrencisi ve İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümü birinci sınıf öğrencisidir. Derdi olan öğretmen vasfına erişmeye, bunun yanı sıra değerli hocamız Ahmet Avcı’nın söylediği “Eğitim, gönlün gönle değmesidir.” cümlesindeki mertebeye ulaşmayı hedefliyor.

4 Comments

  1. Fazilet Aslan Cevapla

    Yüreğinden akıp kalemine dökülen kelimelerine hayran kaldım.Okudukça kalbim titredi.”Papatya kadar narin Süheyla…”
    Hep yazman dileğiyle🙏

  2. Sümeyye Cevapla

    İnci ulaşılması zor olduğu kadar kıymetlidir. Sen ve yorumun Güzel inci tanesi kadar kıymetli benim için fazilet ablacım…
    Çok teşekkür ederim güzel kalbin için 💜

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir