27.6 C
İstanbul
Salı, Haziran 18, 2024

“Seri Katiller” Serisi, Bölüm 2: Seri Katilleri Nasıl Tanıyabiliriz?Geçen bölümde ABD cezaevlerinde yatmakta olan seri katillerle olan mülakatlara dayanarak seri katil tipolojilerinin bir kaçına baktık. Şimdi ikinci bölümle devam edelim.

4. Şehvet delisi seri katiller:
Bu katiller yaptıkları işten zevk alırlar ve bu yüzden öldürürler. Öldürmek onlara erotik bir deneyim gibi görünür. Hayalci seri katillerin aksine yaptıkları işlem daha uzun olur. Oldukça korkunç yöntemlerle işi uzatan bu tip seri katillerin suçları süreç merkezli olarak tanımlanır. Başka diğer tip şehvet düşkünü seri katiller cinsel tatmin olmayabilir. Şahsi menfaat için cinayet işlerler. Profesyonel suikastçılar gibi yaptıkları işten kazanç sağlarlar. Bir kısmı mal, para uğruna diğer kısmı da kurbanla yakın ilişki içinde bulunarak yapar cinayetini.

5. Hükmedici seri katiller:
Kurbanlarının üstünde elde ettikleri kontrol ve hükmetme hissinden cinsel tatmin duyarlar. Ancak onları şehvet delisi seri katillerden ayıran özellik hastalıktan acı çekmemeleridir. Çünkü bu tip seri katiller psikolojik olarak gerçeklere bağlıdırlar. Lakin yine de bu hareketleri psikopatlıktan kaynaklanır. Bu tipler sosyal kurallar ve kültürel değerlerden uzak olup ahlâkî kânunları yok sayarlar. Çünkü gerçek bir psikopat kendi kurallarını yaşar. Birçok seri katil gibi bu katiller de kurbanlarını boğarak, elle öldürme şeklinde işlemektedir.

SERİ KATİLLERİN ORTAK ÖZELLİKLERİ:

İlk başta seri katillerin ortak özellikleri ile seri cinayetlerin sebepleri arasındaki farkı unutmamak gerekir. Çünkü seri katil özelliği bir insana ait özellikler, bir cinayet; sebepleri ise, nasıl işleyişidir. FBI verilerine göre çoğu seri katil beyaz erkek, 25-35 yaş arası, karizmatik  özellikle polislerle içli dışlı veya polisiye olaylarına ilgisi olan kişilerdir.

READ  Can Atalay Kimdir?
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles