16.9 C
İstanbul
Salı, Mayıs 28, 2024

Pandora’nın Kutusu

Bugün bir başka mitolojik hikâye ile beraberiz. Hepimiz “Pandora’nın Kutusu” diye bir şey duymuşuzdur elbette. Peki bu Pandora’nın Kutusu nedir diye merak ettiniz mi hiç? Ettiyseniz bugün güzel bir hikâye ile merakınızı gidereceğinize eminim. O zaman başlayalım.

Hikâyenin başlangıcı Prometheus’a dayanıyor. Prometheus kimdir önce ondan bahsedelim. Prometheus bir kahin aynı zamanda bir titandır. Mitolojide, kile şekil vererek ilk insanı yaratan bir kahraman olarak geçer. İnsanı yaratma sebebi Titanlarla yapılan savaşı kazanan Olympos Tanrılarını cezalandırmaktır. Anladığınız üzere bu ceza da insandır.

Prometheus, bir kurban töreni sırasında bir sığırı parçalara ayırmış, iç yağının altına hayvan kemiklerini, postunun altına işkembe içine sarılmış etler ve iç organlarını koyar. Sonrasında Zeus’a gider ve kendi payını seçmesini söyler, geri kalan kısmın da insanlara gideceğini söylemeyi ihmal etmez. Zeus tabii ki iç yağı örtülü olan parçayı seçer ve altında sadece kemiklerin olduğunu görür. Bu olay sonucunda Zeus çok sinirlenir. Prometheus ve insanlara kinlenir. İnsanlara ateş göndermemeye başlar. Prometheus yine yapacağını yapar. Hephaistos’un işliğinden ateşi çalar.

Bunu öğrenen Zeus Prometheus’u cezalandırır. Onu Kaukosos Dağı’na zincirleyip bir kartalı ona musallat eder. Kartal her gün gelip Prometheus’un karaciğerini yer ve her gün karaciğeri kendini yeniler. Zeus sadece Prometheus’u cezalandırmakla yetinmez insanları da cezalandırır. Pandora, Zeus’un emriyle Athena ve Hephaistos tarafından yaratılır. Tanrılar ona güzellik, ikna gücü, zerafet gibi nitelikler verirken Hermes ise ona yalan ve düzenbazlığı verir.

Zeus Pandora’yı Epimetheus’a hediye olarak gönderir ve ona bir kutu verir. Pandora beraberinde bu kutuyu da getirir. Kutunun içerisinde her türlü kötülük vardır. Pandora kutunun içerisinde ne olduğunu merak eder ve açar. Kutunun içerisindeki tüm kötülükler yeryüzüne yayılır. Pandora telaşla kutunun kapağını kapar ve kutunun içerisinde sadece umut kalır.

READ  Birinin Kurguladığı Karakter Olmak: Puslu Kıtalar Atlası
Hacer Atik
Hacer Atik
22 yaşındayım. Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim görmekteyim. Edebiyata ve kitaplara gönül vermiş bir gencim. :)

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles