16.9 C
İstanbul
Salı, Mayıs 28, 2024

Okur’a özel…

Hayat akıp giderken kendim için ne yapıyorum diye düşünüyor musun hiç? Ya da neler yapmıyorum diye…

Kabuğuna çekilip yaralarını sarıyor musun? Yaralandığın zaman neler yapıyorsun mesela, düşünüyor musun uzun uzun yoksa ağlıyor musun için için… Gel bu sefer yaralarımızı beraber saralım sevgili okur. Seninleyim bir kahve de bana doldur.

Charlie Chaplin göz kırpıyor bana ve şu sözcükleri fısıldıyor tütsü kokan odama; “Gülmek hayatın en güzel eylemidir ve her ne varsa sizi bundan alıkoyan, onları yok edin.”

Yok et seni mutsuz eden her şeyi, bu bir kırılmış vazoda olabilir dar gelen kıyafet veya dostum zannettiğin o boğucu insan da olabilir. Her şey olabilir, önemli olan ne olduğunu bulup yok etmek olacaktır. Huzur kokan bir ortamın yoksa eğer bu ortamın ta kendisi bile olabilir. Hadi durma yola adım at. Ne duruyorsun ki? hayatını değiştirecek sihirli değnek gelene kadar sen eline bir değnek al ve tüm sihri ona boşalt. Durma değdir şu değneği artık hayatına.

Unutma ki o değneği ancak ve ancak sen var edebilirsin, kimse sana bir değnek verip hayatında olmayan şeyleri var et demeyecektir ve hiç kimse senin hayatına sihir tozlarını serpmeyecektir. Eee… o zaman hadi kalk artık konforsuz konfor alanından, tut ucundan hayallerinin ve koş yarınlarının çiçekli yollarına.

Önce bir kağıt kalem al eline, istersen bir beyaz sayfa olsun bu, istersen renkli bir sayfa… kalemin mürekkebine dikkat et bitmemiş olsun, en az umutların kadar güzel bir kalem seç, kağıdın anlam dolsun.

Şimdi başla hayatında eksik olan şeyleri yazmaya, ya da yaz ne fazlaysa. Kahveni doldururken umudunu cebine koymayı sakın unutma ama. Bir mum yak geleceğine ve doldur o kağıdı. Unutma ki göz görmeyince gönül katlanır, görsün gözün olmayanları, olacak olanları, olmaya zorladıklarını. Görsün ki gözün değiştirsin tüm olanları. Hayallerine giden bu yola engel koyma ve buna sende engel olma. Hiç bir şey için çok geç değildir değiştir rahatsızlıklarını, odanı, dünyanı…

Önce kendim demekten asla vazgeçme. Bencillik değildir bu BENciliktir. Artık SENci olmanın tam zamanıdır. Kur yeni baştan dünyanı ve bu kez başrolü asla kimseye kaptırma. Hatalarını affet önce, hatalarına yol açan insanları bağışla, çocukluk travmalarını sakince hatırla ve iyileştir onları. İçinde ki çocuğa; büyüdüğünü ve onun hep yanında olduğunu söyle, beraber büyüdüğünüzü ve her şeyin geçtiğini hatırlat ona. Gülümse çocukluğuna affettir ona her acını, söyle bağışlasın tüm yara açanları. Bir bardak çikolatalı süt içir ona, çok güçlü olduğunu söyledikten sonra seni asla kaybetmeyeceğim içimde diye fısılda…

READ  Merhaba Ben

Aşktan yaralı isen sar bugün yaranı, yalnız mutlu olduğunu tekrar hatırla, gücünü çıkar ortaya olmayacak olanla kıyma değerli zamanına, olacak olanlara yeni sayfalar aç, akışına bırak gönül sayfanı, elbet gönlünü hak edecek biri çalacak kapını…

Ailenden yaralıysan eğer unutma ki seni sen yapan asıl mesele ailen. Olsalar da olmasalar da, dursalar da yanında hiç kalmasalar da mutlu anlarında, onlar seni bu dünyaya getiren kişilerse dur orada teşekkür et önce, sonra affet tüm yanlışları affet tüm hataları, ben bugün bensem, iyiysem ya da kötüysem sayenizde diyerek sal seni salmayan düşüncelerini.

Başka bir konuysa canını sıkan, şunu unutma hepimiz yaralıyız sağdan soldan, yalnız değilsin… hiçte yalnız kalmayacaksın. Çünkü herkes yaralı ve herkes noksan.

Sen sadece şunu öğren; bu hayatta kendinden başka bir merhem daha yok yaralarına, öğren artık güçlü olduğunu. Tanı artık kendini ve izin verme pembe odalarına herkesin girmesine, sev kendini ki delirme biri seni sevmeyince, saygı duy kendine sana saygı duymasalar bile saygının babasını ilk önce kendine ver. Ağaç gibi durma bu hayatta kendini her an yenile, kitap oku , kült film ve dizileri izle, sevdiğin her şeyi yap kendine, ağaç olma ki biri gelip kırmasın dallarını, rüzgarlar eğmesin seni, biri gelip gölgende dinlenmesin izin verme asalak insanların sende yaslanmanlarına.

En iyisimi sen seç hayatta ki duruşunu, sen seç hangi tarafta olduğunu. Seçilme hiç bir konuda, tüm fırsatları sen yarat ve evrene her zaman pozitif cümleler kur. Kendimden biliyorum; ne zaman negatiflerle dolu yaşasam bu hayatı devamı çorap söküğü gibi geliyor. Kurma olumsuz cümleleri kendine, ne olmak istiyorsan o olmuş gibi yaşa hayatı, ne sana gelsin istiyorsun bağır evrene getirsin kapına. Kırk kere söyle istediğin her şeyi elbet seni boş çevirmeyecek evren, elbet bu huzurlu yaşamın meyvesini alacaksın…

Evet sevgili okur hadi şimdi tam zamanı gülümse hayata ölüm var ucunda, değmez yarına mutsuz uyanmaya, hiç gerek yok hayatını başkaları yüzünden zindana çevirmeye… hadi ben eminim senden, sende emin ol kendinden, güven kendine ve başar. Hadi artık istediğin hayatı yaşa, unutma hayat kısa kuşlar özgürce uçuyor, takıl bir kuşun peşine aç kanatlarını uç ütopyana. Uç ki kanatların paslanmasın, aç ki kanatlarını hayallerin gülümsesin …

READ  Belki Ekim Bana İyi Gelir

Gülümse çiçek açsın ruhun var ol, iyi ki varsın//

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles