Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Kanatsız meleklerin günü.

Yeryüzünde öğretmenlikten daha şerefli bir meslek tanımıyorum.”Diyojen

Öğretmenlik bu hayattaki en kutsal mesleklerden biridir bence. Bir çocuğun hayatı daha küçücükken onlara emanet ediliyor. Çocukların hayatlarını baştan yazıyorlar. Sevgileriyle yoğuruyorlar, emekleriyle bugünlere kadar getiriyorlar o minicik hayatları. Bıkmadan usanmadan öğretmeye devam ediyorlar.

“Öğretmen, taze ruhları işleyen ustadır. Nesiller yaratır; ülkeler değil, gönüller fetheder.” -Arif Hikmet Par

Bir öğretmen bir çocuğun yüreğine, ruhuna dokunduğunda o çocuğun ilerideki çocuğunun da ruhuna dokunmuş olur.

Çocuk esirgeme kurumunda bir öğretmen ve arkadaşımın sohbetine dahil olmuştum. Öğretmen arkadaşıma şöyle bir cümle söylemişti: “Eğer biz bu çocuklara iyi bakmazsak, onları iyi yetiştirmezsek onların çocuklarının da geleceği yer burası olur.” Bu cümleyi duyduğumda çok sarsılmıştım. Çünkü çok etkilenmiştim. Bir öğretmenin bir çocuğun üzerindeki bu denli güçlü etkisini ilk defa bu kadar yakından görmüştüm. Öğretmenlik mesleğinin ne kadar zor ve kutsal olduğunu bir kez daha anladım.

Ne yazık ki ülkemizde öğretmenlere verilen değer gün geçtikçe azalıyor. Onlar el üstünde tutulmaları gerekiyorken şehit ediliyor. Çünkü insanlar okumuş ve bilgili insandan her zaman korkarlar. Bir öğretmen bin nesil doğurur.

Şenay Aybüke Yalçın

Müzik öğretmeni olan Aybüke Yalçın, Batman’ın Kozluk ilçesindeki lisede görev yaparken 9 Haziran 2017’de şehit edildi.

Necmettin Yılmaz

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Çifçibaşı köyündeki ilkokulda çocuklara karnelerini dağıttıktan sonra memleketi olan Gümüşhane’ye gitmek için yola çıkmıştır. Aracının önü kesilmiş ve ne yazık ki şehit edilmiştir.

Neşe Alten

Sınıf öğretmeni olan Neşe Alten’in tayini Diyarbakır’ın Bismil ilçesindeki Çavuşlu Köyü İlkokulu’na çıkmıştır. Babası ile beraber bu köye yerleştiler. Okulun hali içler acısıydı ama Neşe öğretmen okulun tadilatı için elinden geleni yaptı. Daha 25 günlük öğretmenken evlerinde babası ile beraber şehit edildiler.

READ  Eğitim ve Öğretmen

Ve daha ismini saymadığım niceleri… En çok da sizin öğretmenler gününüz kutlu olsun kanatsız melekler.

Önceki İçerikÜçüncü Sinema Ve Yılmaz Güney
Sonraki İçerikGüney Marlen & Eda Baba – Seni Unutmak
22 yaşındayım. Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim görmekteyim. Edebiyata ve kitaplara gönül vermiş bir gencim. :)

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız