18.9 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Kafein Şekerlemesi

Herkesin hayatında yoğun ve bir o kadar dinç kalması gerektiği zamanlar olmuştur. Bu koşuşturmada kısa bir uykuyu en verimli hale getirmeyi kim istemez ki?

Bir fincan kahvenin hemen ardından 20 dakikalık bir uyku sizi kendinize getirecek en ekonomik etkili bir yöntem.

Uyumadan önce kahve mi içilir, diye sorabilirsiniz. Aslında bu yöntemi önerdiğim kişilerin neredeyse hepsinden aldığım dönüş bu yönde. Gelin bu işin bilimsel boyutuna gidelim.

Beyin aktivitesinin yan ürünü olan adenozin, yüksek seviyeye ulaştığında beyindeki reseptörlere bağlanır. Bu durum sizin yorgun hissetmenize yol açar. Ancak uykuya daldığınızda tam tersi şekilde adenozinin azaldığını görürüz. Yani uyku adenozini temizler. Bu sırada uyumadan hemen önce içtiğiniz kahve bağırsaklarınızda emilip kana karışarak beyninize gelir. Kafeinin reseptörlere bağlanması dolayısıyla sizi uyarması için tam zamanında adenozin seviyesini düşürürsünüz. Şekerleme sonunda adenozin seviyesinin düşüklüğüyle beraber kafeinin uyarıcı etkisi birleşerek ortaya dinç bir sonuç çıkarır.

Japon bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma* bu yöntemi desteklemekte. Hafıza testi yapmadan önce kafein şekerlemesi yapan kişilerin, sadece şekerleme yapan kişilerden daha iyi performans sergiledikleri görüldü.

Bu yöntemi birkaç kere denedim. Sonucunda uykumun etkisinin azaldığını ve daha zinde olduğumu fark ettim. Uyumadan hemen önce kahve içmeye, uykuya kısa sürede dalacak kadar yorgun olmaya, uyurken ortamın karanlık olmasına dikkat ettim.

Kahve şekerlemesi size nasıl etki etti? Geri dönüşlerinizi bekliyorum.

*https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1388245703002554

READ  Yıkıcı İnsan Davranışlarının Temelindeki Psikolojik Sebepler: Neden Kötülük Yapıyoruz?
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Senanur Kara
Senanur Kara
'Ya okunmaya değer bir şey yaz ya da yazılmaya değer bir şey yap.' İkinci yolu bilemem fakat ilki için buradayım. 18 yaşındayım. Tıp fakültesinde okuyorum. Sanat, bilim, spor ilgimi çeken alanlar.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles