17.5 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 26, 2024

Hukuk Fakültesi Yolculuğu “Hüda Ghalia”

Dünya, onu 9 Haziran 2006’da gözyaşları içindeki haykırışıyla tanıdı. O dönem henüz 12 yaşında olan Huda Galiye ve ailesi, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısında Beyt Lahiya sahilinde ailesiyle birlikte piknik yaptıkları sırada hedef alınmıştı. Huda, saldırıda babası Ali İsa Galiye(47), kız kardeşleri Aliye (24), Sabrin (3.5), İlham(15) ve Hanadi’nin (1.5) de aralarında olduğu 7 yakınını kaybetti. Kumsalda ‘Baba’ diyerek attığı çığlıkları uzun süre hafızalardan silinmeyen Huda’nın sesini…

Huda, birkaç yıl sonra bu kez bir kız kardeşini daha eniştesiyle birlikte saldırıda başka bir saldırıda yitirdi. İsrail’in saldırısı sırasında yaşadığı travmayı uzun süre üzerinden atamayan Huda Galiye, ailesinin hesabını sormak ve Filistin halkının hakkını savunmak için avukat olmaya karar verdi. Gazze İslam Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne burslu kaydolan Huda, 2017’de lisans eğitimini başarıyla bitirdi. Bir süre önce de avukatlık ruhsatını eline aldı. Fakülte Dekanı Dr. Adil Abdullah, genç kızın mücadelesini, ­ sözleriyle dile getirdi. Hayatını ailesinin hakkını aramaya ve Filistinliler’in sesini duyurmaya adayan Huda Galiye, konuştu. “İsrail, tüm Filistin halkına karşı suç işliyor. İşgalle birlikte halkıma uygulanan savaş ve soykırımın en büyük kanıtı ise savunmasız ve silahsız sivillerin hedef alınmasıydı” diyen Huda şunları söyledi:

HESABINI VERECEKLER

Olayın üzerinden yıllar geçmesine rağmen ailesini katleden İsrail’den hesap sorma arzusunu canlı tutan Galiye, yaşadığı o anları ve kendisini hukuk okumaya iten duygularını AA’ya anlattı.
Fakülteden sonra gördüğü stajın ardından avukatlık ruhsatını alan Galiye, babasını ve kardeşlerini kaybettiği dönemin kendisi için son derece zor geçtiğini belirterek, “Her çocuk anne babasının kollarında büyümek ister ancak ben küçücükken bu hakkı elimden aldılar. Halbuki henüz babamın şefkatine ve merhametine muhtaçtım.” dedi.
O yıl, okullar tatil olunca babasının eğlenceli vakit geçirmeleri için kendilerini denize götürdüğünü ifade eden Galiye, eğlenceli başlayan gezinin babasının ve kardeşlerinin hayatlarına mal olduğunu belirtti.
Kız kardeşini de kaybetti
Babası ve kardeşlerinin gözlerinin önünde öldüğünü anlatan Galiye, deniz gezilerinin, ailesinin elinden alındığı o elim olayı hatırlatmaktan başka bir işe yaramadığını dile getirdi.
Galiye, İsrail’in bu acı olaydan birkaç sene sonra da kız kardeşini kendilerinden kopardığını şu sözlerle aktardı:
“İşgal güçleri ailemin peşini bırakmadı. İsrail’in 2008-2009’da Gazze’ye düzenlediği saldırılar sonucu bir kız kardeşim ve kocası hayatlarını kaybetti. Hayatımıza bir kara sayfa daha eklendi.”
Babasını ve kardeşlerini kaybettiği o acı günün hafızasına kazınmasının hukuk okuması için güçlü bir motivasyon olduğunu kaydeden Galiye, “O elim olayın ardından başta ailem olmak üzere Filistin halkının hakkını savunmak için avukat olmaya karar verdim.” dedi.
İşgalcilerin katliamları nedeniyle babasını ve kardeşlerini kaybeden ilk veya tek kişi olmadığına işaret eden Galiye, “İsrail’in evlatlarının yüzünden gülümsemeyi çaldığı ve en temel haklarından mahrum bıraktığı yüzlerce Filistinli aile var.” diye konuştu.
Artık 26 yaşında genç bir kız olan Galiye, zor koşullara meydan okumaya ve ayrılık acısını aşmaya karar verdiğini ifade ederek, 2012 yılında liseyi bitirdiğini ve Gazze İslam Üniversitesi Hukuk Fakültesine burslu kaydolduğunu aktardı.
Fakültede lisans eğitimini 2017’de başarıyla bitirdiğini ve Okula kaydoldum ve mezun oldum. Babamın yanımda olmasını, sevincimi ve başarımı görerek mutlu olmasını çok isterdim. İsrail’in işlediği suçların hesabını vereceği gün elbet gelecek dedi.

READ  Umutlarını Yitirmeyen İnsan Portreleri: Memleketimden İnsan Manzaraları
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Naile Taşkıran
Naile Taşkıran
Nefesi varlığına işaret.

Related Articles

CEVAP VER

Bir yorum girin
Adınız

- Advertisement -spot_img

Latest Articles